398 In den kraton te Atjeh vond men een dertigtal groote en kleine stukkenwaaronder enkele merkwaardig door de verbazende afme tingen en zonderlinge constructie. Men zag er veldstukken, vier- ponders uit den tijd van Napoleon I, oude Turksche kanonnen uit den tijd, toen sultan Mahmoed den Atjehers werklieden had ge zonden om hen in het geschutgieten te onderwijzen; stukken van 6 M. lengte en 16 a 20 cM. middellijn. Een zonderling kanon werd gevondenbestaande uit een ijzeren cylinderwaaromheen ijzeren staven zatenvastgehouden door een bronzen mantelzeer fraai bewerkt en van prachtig metaal. Een ander bronzen kanon was zeer merkwaardig door zijn bijzon deren vormdie van hooge oudheid getuigde. Het had acht ooren en zijne druif, in den vorm van een tulband, was met lofwerk en inscriptiën versierd. De Chineezen bezitten tjonto's, eene soort van grof geschutbestaan de uit eene buis van geslagen of gegoten koper of ijzer van 11/2 a 2 M. lengte, van achteren gesloten door een kulas, lang 1 a 2 cM. Het zundgat is zeer groot, de monding trechtervormig. Het stuk rust op een voetstuk, dat in den grond wordt vastgezet en waarop het op en neder kan draaienom gericht te worden. Wanneer de tjonto in het open veld wordt gebruiktneemt oen man haar op den schouder en dient tot affuit, terwijl een ander het stuk richt en door middel van eene lont afsteekt. De lading bestaat uit eigengemaakt buskruit van slechte hoedanigheid en welker hoe veelheid op de gis wordt bepaald. De projectielen zijn stukken staafijzer van verschillende zwaarte. De lading wordt aangezet door het stuk een paar maal met den kulas op den grond te stooten. De Inlanders bezitten geene richtmiddelenkernring, opzet, enz. zijn hun geheel onbekend. Zij richten maar op het oog en meestal wordt het stuk afgeschoten in de directie, waarin het opge steld is. Evenmin hebben zij affuiten, enkele uitgezonderd, die weinig bruik baar zijn eu uit een lomp en gebrekkig namaaksel van onze rolpaarden of scheepsaffuiten bestaan. Deze zijn daarenboven zoo oud en wrak, dat het gevaar voor de bedieningsmanschappen niet gering is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 404