34 Het nieuwe geweer heet het Enfield-repeteergeweer; het heeft een kaliber van 7.7 mM., 7 segmentvormige linksomgaande trekken (1), diep 0,101 mM. met een spoed van 254 mM., weegt met het ledige magazijn, oliefleschje en den wissoher (de beide laatste in de kolf) 4,198 KG. en kan in het afneembaar magazijn 8 patronen bevatten.' De sabelbajonet heeft een kling, lang 304 mM. en weegt 0,454 KG. Een goede patroon voor het gebruik in een klein kaliber geweer naar de jongste begrippen van een dergelijk wapen is lang een vrome wensch geblevenen dit heeft ongetwijfeld de invoering van zulk een geweer vertraagd. Alle proeven, door de commissie zoowel als bij het leger en de vloot genomen, hebben plaats gehad met Rubin- patronen van de fabriek te Thun in Zwitserland. De lading dier patroon bestond uit 4.55 G. gecomprimeerd zwart buskruit; het projectiel woog 14.1 G. en was van lood met een koperen mantel; de geheele patroon woog 28 G., zoodat 115 stuks even zwaar zijn als 70 oude patronen. Een aanvankelijke snelheid van 549 M. werd er mede bereikt. Het patroonvraagstuk' is zeer inoeielijk op te lossen en men kan nog niet zeggen dat de meest geschikte buskruitsoort daarvoor ge vonden is. (1) Het aanbrengen van linksomgaande trekken kan wellicht, verklaard worden door de volgende redeneering. De trekker moet tot het doen afgaan van het schot teruggetrokken worden in het vertikale vlak, gaande door de as der ziel, door het leggen van den duim op do kruis- schroef en het in die richting terugtrekken van den voorsten of middelsten vinger, ten einde op het oogenblik dat het schot afgaat geen standverandering der aslijn te weeg te brengen. Zelfs bij oefeningen gebeurt dit echter weinig en in liet gevecht wordt meestal gerukt, waardoor de tromp altijd naar rechts bewogen wordt en de kogel naar dien kant afwijkt. Deze afwijking wordt voorts onvermijdelijk vermeer derd door het houden van het geweer tegen den rechterschouder en het onder steunen met den linkerarm, die onwillekeurig naar rechts drukt. Om deze redenen hebben het Fransche en het Duitsche geweer linksche trekken, ten einde de uit boven vermelde oorzaken voortspruitende rechtsehe afwijking te neutraliseeren door de linksche derivatie, welke een gevolg is der linksche trekken, Deze handelwijze verdient na volging. Zie Infantry fire tactics. Lieut C. B. Mavne R. E. biz. 22,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 40