405 - marcheeren een officier met een detachement genietroepen, dat be stemd was, om de colonne van den commandant van Pakan Kroëng Tjoet te volgen. Het 14e bataljon moe9t om 4 uur 10 minuten voormiddags af- marcheeren van Pakan Kroëng Tjoet, den ouden Atjehschen weg (Blang Pandjang) inslaan, dien weg volgen tot voorbij de stand plaats van bet vroegere kampement Tjadé, daar waar een voetpad in noordelijke richting voert, dit volgen en vervolgons stand houden in eene defensieve stelling in den rug van 's vijands positiën, waar een open terrein gevonden werd, zoodanig dat het volk, dat vijan delijk uit oostelijke richting mocht opdringen werd tegengehouden en vluchtelingen, komende uit westelijke richting, onder vuur of gevangen zouden genomen worden. Voorts moest het omliggend terrein worden verkend, om c. q. de lig ging van Kota Toeangkoe te kunnen aanwijzen aan de colonne Veerman. De colonne Veeiman, bestaande uit den commandant met 25 bajonetten van den post Pakan Kroëng Tjoet, benevens een officier (luit. Hngeman) met 10 man genietroepen, inoest naar berekening, (want gezien kon hot niet worden), zoodra het 14e bataljon in voren bedoelde stelling zou hebben post gevat, zich van Pakan Kroëng Tjoet op weg begeven, een voetpad volgende door zeer moeilijk, begroeid en moerassig terrein langs de lagune, de door de Atjehsche vrienden genoemde versterkingen Moem Baté en Kota Toeangkoe trachten te bereiken en het daarin opgestelde geschut met lilla's te vernietigen door middel van dynamiet, waarvan de sappeurs onder luit. Hageman waren voorzien. Al verder zou de marsch en het stelling nemen van het 14e ba taljon ondersteund worden door de onderneming van de twee com pagnieën van het 12e bataljon, die, vergezeld van een detachement genietroepen en ambulance, na aankomst te Pakan Kroëng Tjoet, dadelijk moesten doormarcheeren naar onzen post te Kota Pohama, alwaar de colonne zou worden versterkt met een detachement infan terie van den post aldaar. Vervolgens zou deze colonne zich langs het zeestrand naar de landtong in oostelijke richting begeven, om de vijandelijke batterij met geschut bewapend, waarvan voren sprake was, tc nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 411