414 Spoedig daarna maakte de colonne halt en begaf de colonnecom mandant zich naar den Civiel en Militair gouverneur te Pakan Kroëng Tjoet, alwaar hij ongeveer 9 uur voormiddags aankwam en verslag deed van het verrichte. Bij zijne aankomst aldaar waren de 2 te Kota Radja in reserve gebleven compagnieën van het 12e bataljon daar reeds per stoom tram aangekomen, waarop spoedig het geheele 3° bataljon volgde, terwijl daar ook aanwezig was de batterij bergartillerie. Ook werd toen vernomen, dat de colonne Veerman het bekende gevoelig verlies had geleden en dat de colonne van het 12e bataljon op de landtong niets had gevonden van eene batterij of geschut. Door den Gouverneur werd alsnu een tweede tocht naar 's vijands versterkingen beraamd, waaraan het 3e, 12e en 14° bataljon benevens de batterij bergartillerie en de cavalerie zouden deelnemen. Het ligt niet in ons bestek van dezen tocht eene beschrijving te geven. Het 14° bataljon werd daarbij opgesteld nagenoeg op dezelfde wijze, als bij den eersten tocht had plaats gehad en dekte voorts den terugmarsch der hoofdcolonne. Het 14e bataljon heeft bij den beschreven eersten tocht de navol gende verliezen geleden. Gesneuveld. 1 Inlandsch fuselier. Gewond. 1 officier, 1 cavalerist, 1 Europeesch hoornblazer, 2 id. fuseliers, 1 infanterist le klasse, 4 Inlandsche fuseliers, 1 paard der cavalerie, 1 officierspaard van den colonnecommandant. Aan den tweeden tocht kon de commandant van het 14° bataljon wegens ziekte geen deel nemen. Blijkens de voren geciteerde commandements-order is de colonne Veerman onverwacht op den vijand gestooten en met groot verlies teruggeslagen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 420