417 doelmatigheid ran het verven van gereedschappen en materialen voor den batterij bouw nagegaan. Daarbij bleek, dat het verven van gereed schappen in het algemeen ondoelmatig is; daarentegen vond men gedu rende den batterjjbouw veel baat bij het markeeren, door raiddel van lich tende banden, van fascines, van den bovenkant van schanskorven, van traceerbanden enz. Ook trapleuningen en barrières worden met voordeel lichtend geverfd. Het voordeel van het gebruik van lichtende verf is thans voor een ieder duidelijk; zonder zich door het ontsteken van licht te verraden, kan men door een voldoenden lichtglans de plaats en de omtrekken der verschillende voorwerpen herkennen en die voorwerpen in het donker terugvinden en benutten. Niet alleen voor levenlooze voorwerpen geldt deze regel, ook personen kunnen een lichtenden band dragen, bij voorkeur om den arm reeds zijn elders proeven genomen om de officieren des nachts,door middel van een lich tenden band om den arm, te onderscheiden. Wellicht zal men te eeniger tijd een stelsel van distinctieven uitvinden, om bij nacht niet alleen de offi cieren naar ook gegradueerden, met verschillende functiën belast, te herkennen. Lichtende signaalschijven op palen geplaatst, zullen reeds op 60 M. afstand zichtbaar zijn, al heeft de schijf slechts eene oppervlakte van 30 cM. in het vierkant; door middel van lichtende schijfjes van 2,5 bij 2,5 cM., welke op 20 M. zichtbaar zijn, kan met succes een te volgen marsch- weg worden aangegeven. Een topographische kaart op calqueerlinnen, gespannen op een lichtende plaat van ijzer, hout of bordpapier, wijst U in den donkersten nacht op onbekend terrein den weg; vergeet echter niet uw lichtend horloge en kompas mede te nemen; de declinatie van de magneetnaald ter plaatse kan door middel van een niet-lichtenden sector worden aangegeven. Op die wijze uitgerust, hebben 12 colonnecommandanten, die eenzelfde afge sproken punt op 3 KM. afstand moesten opzoeken, zich niet meer dan 40 M. vergist. Ik haast mij echter er bij te voegen, dat tot het welslagen van de proef hoogst wenschelijk is, de kaart eene andere inrichting dan de ge bruikelijke te geven; men zorge namelijk, op de kaart vooraf die voor werpen en lijnen het duidelijkst aan te geven, welke zich tegen den ho rizont projecteeren (omtrekken van heuvelrijen, bosch, huizen, geïsoleerde boomen); ook moet de legenda in flinke letters geschreven worden. De vermoedelijke samenstelling van de lichtende verf is;

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 423