36 Waarschijnlijk zal de patroon voor het nieuwe geweer een projec tiel erlangen, voorzien van een mantel van nikkel en een buskruit- lading van weinig rook en geluid geveud chemisch buskruit. De vorenstaande mededeeliogen, in hoofdzaak ontleend aan eene verhandeling over „Modern military rifles and fire tactics" van den kolonel C. O. Slade, ondervoorzitter van de commissie, welke belast geweest is met het onderzoek naar het nieuwe geweer en welke dus als zoo goed als officieel kunnen worden aangemerkt, kunnen, inzonderheid wat betreft de munitie, niet als geheel volledig worden beschouwd; nadere en vooral meer gedetailleerde gegevens zullen dus dienen te worden afgewacht om de zaak in alle bijzonderheden te kunnen be- oordeelen. Voorshands kan evenwel met de thans bekende gegevens worden volstaan, omdat voor het doel van dit opstel de kennis van de oplossing van het vraagstuk in groote trekken voldoende is. Volledigheidshalve zij hier nog medegedeeld dat uit andere bron nen bovendien bekend is, dat bij het nieuwe geweer behooren twee door den kolonel Slade uitgevonden patroontasschen, welke aan den gordel gedragen worden; de eene bevat alleen pakjes patronen, blijk baar bestemd voor magazijnslading, de andere eenige pakjes en bovendien losse patronen in leeren kokertjes, welke steeds gemak kelijk kunnen gegrepen worden en niet uit de tasch kunnen vallen, al is deze niet gesloten. Ten einde het vuren op groote afstanden mogelijk te maken en daarbij het geweer tegen den schouder te houden, is vóór aan den linkerkant van den loop een verdeelde wijzer aangebracht, welke naar beueden kan worden omgeslagen; langs dien wijzer is een korrel be weegbaar die overeenkomstig de aangebrachte verdeelstrepen voor de verschillende te bereiken afstanden kan worden gesteld. Op de plaats waar het geweer bij het vuren met de linkerhand wordt aangevat is evenals bij het Oostenrijksche geweer de lade eenigszins uitgesneden en is een over den loop reikende lederen kap tot bescherming dier hand aangebracht. (1) In de maand Januari van dit jaar is het nieuwe Enfield-repeteer- geweer gebruikt geworden door de Engelsche soldaten, van Caïro naar (1) Bij het Enfield-Martini-geweer werd de loop op die plaats geheel door de Iade omvat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 42