427 districten over te gaan. Mocht dit het geval niet zijn, dan is het mijn wensch dat daartoe nog onmiddellijk bevelen worden gegeven. „Bij de aanwending der troepen moet echter meer eenheid en minder splitsing plaats hebben dan volgens Uw rapport op den 17en en 23™ October het geval was. Daar toch werd, bij eene sterkte van slechts 250 man, gesproken van eene dekking van de mortieren, eene dekking van het kanon, eene dekking voor de koelies en eene be zetting van de kampong SIawé; te zamen 95 man, die met meer vrucht in het vuur zouden zijn gebracht, aangezien het nut eener bedekking voor de artillerie in een doorsneden terrein, tegen een in gesloten en in het nauw gebrachten vijand niet beaamd wordt, en ook, bij zoo geringe macht, minder dekking voor de koelies en de kampong Sla wé had dienen bestemd te worden. Wijders wordt het doelmatige van de herhaalde stormaanvallen van kleine de tachementen niet beaamd, daar toch zulke zwakke pelotons de kracht missen om, na eene eerste mislukking, den aanval met hoop op goeden uitslag vol te houden. Bij zulke aanvallen is het de massa der aanvallers, die het succes kan doen verkrjjgen, mits er een toegang of een bres is, waardoor men kan binnendringen, of eene beklimming mogelijk zij. „In een operatie als de onderwerpelijke moet vooral eene werk- dadige voorbereiding van de artillerie en bij voorkeur van werpge schut voorafgaan. Het vernielen der logementen en voorraadschuren is een onherstelbaar verlies voor de verdedigers eener sterkte en moet van zelf de overgaaf of het verlaten hiervan medebrengen. Die uitslag heeft ook het in brandschieten der woningen en rijstschuren in Djati gedeeltelijk gehad, daar in het rapport van het verlaten dier kampong door velen der verdedigers wordt gewag gemaakt. Het zoude mij ook bevreemden, indien de kampong nu niet reeds geheel verlaten en in Uwe handen ware. Ik geloof in allen gevalle, dat dit zoude hebben plaats gehad, indien de stelling van Sla wé langer ware bezet gebleven. „Ik begrijp dat bij U wel eenige bedenkingen zullen worden in gebracht tegen de ontruiming van Ra was en het verzwakken dei- garnizoenen van Pale m bang, Lahat en Te bin g Ting gi. Dit is een onvermijdelijk gevolg van den wensch, welke alle menschen bezielt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 433