37 Soeakim gezonden bij de gevechten tegen de Arabieren in den omtrek van laatstgenoemde plaats. Zoodra tot de invoering van het nieuwe geweer, dat ook voor de bewapening van het geheele Indische leger zal dienen, besloten was, zijn met spoed de noodige voorbereidingen voor den aanmaak in het groot getroffen en is op de oorlogsbegrooting voor het met 1 April jl. aangevangen budgetjaar voor het aanmaken van geweren eene som van ruim zes millioen gulden uitgetrokken, welke som zonder bezwaar is toegestaan geworden. Bij de behandeling der oorlogsbegrooting in het Lagerhuis, den llden Maart jl., deelde de minister van oorlog omtrent het nieuwe geweer o. m. het volgende mede: Sedert de aanneming en goedkeuring van het ontwerp betreffende het nieuwe repeteergeweer, een maatregel waaromtrent gelukkig kan worden gezegd, dat hij een stemmig is toegejuicht, zijn goede vorderingen gemaakt met de voorbereiding voor den aanmaak in het groot. De geweren zullen worden gemaakt in de gouvernementsfabrieken te Enfield en te Birmingham. Het feit evenwel, dat om goede redenen al de samenstellende stellen verwisselbaar (in terchangeable) moeten gemaakt worden, is oorzaak, dat de hooge eischen aan de fabricago gesteld meer tijd tot vervulling vorderen dan anders het geval zou zijn. Maar de arbeid wordt met den meesten ijver voortgezet en niet zonder voldoening kan worden medegedeeld, dat verschillende rapporten, nog omtrent de beproeving van het geweer in Indië ontvangen, welke bij de aanneming nog niet waren binnengekomen, eenparig ten gunste van het voorgestelde geweer luidden. Ten einde bij de twee legerkorpsen, die het eerst van do nieuwe geweren zullen voorzien worden, slechts één soort van munitie te behoeven mee te voeren, zijn gelden aangevraagd om bij die korpsen Maxim-mitrailleurs en karabijnen van hetzelfde kaliber in gebruik te stellen. Het zoeken naar een geschikto buskruitsoort voor het nieuwe geweer heeft vele moeielijkheden opgeleverd. Voorshands zal worden gebruik gemaakt van gecomprimeerd zwart buskruit in kogeltjes, dat de vereischte hoedanigheden bezit, waarmede reeds een belangrijk voor deel, vergeleken bij den tegenwoordigen toestand, verkregen wordt. Maar reeds nu mag met vertrouwen worden aangenomen dat een chemische bus kruitsoort gevonden is, die in alle opzichten de gekoesterde verwachtingen vervult, doordat zij wat van andere dergelijke buskruitsoorten in hot buitenland niet kan gezegd worden bij langdurige opbewaring goed blijft en bestand is tegen vocht en groote hitte, en dat is een zaak die voor ons, meer dan voor andere natiëD, van overwegend belang moet geacht worden. Door het gebruik van die buskruitsoort zal het ballistisch vermogen van het geweer belangrijk verhoogd worden, maar zelfs bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 43