436 is. Het vernielen van zooveel mondbehoeften en oorlogsvoorraad kan op zich zelf eene gunstige wending in den stand van zaken brengen, maar zal waarschijnlijk den lust bij de nog twijfelachtige bevolking, om de oproervaan op te steken, wel doen vergaan, en eerder bijval dan afval veroorzaken. De rook, die uit de verbrande kampongs is opgegaan, zal gewis voor de nog niet afgevallene, eene heilzame waarschuwing zijn. „Mocht niettemin onverhoopt de opstand zich uitbreiden, dan zoude ik nog voor het oogenblik het afzenden van versterking uit Java moeten afraden en liever alle kleine posten in de binnenlanden van Pal em bang tot een volstrekt minimum, voldoende voor de ver dediging en het behoud van den post, en de bezettingen te Palembang en Tebing Tinggi tot eene sterkte van 50 man zien teruggebracht, om met de rest de beschikbare macht te Lahat te versterken, die dan tot 600, ja 700 man zoude kunnen worden gebracht. „Zoo deed wijlen de generaal-majoor A. Y. Michiels in 1841 bij het uitbreken van den opstand te Batipoe, ter "Westkust van Sumatra. Hij liet al de beschikbare manschappen van Padang oprukken naar het brandpunt van den opstand, en deelde daarbij zelfs al de militaire schrijvers en geëmployeerden in. De bewaking van Padang, met zijne belangrijke magazijnen, liet hij over aan de schutterij en een klein getal mariniers en matrozen, te zamen 80 man, van Z. M. fregat Boreas. „Dit is de ware wijze van handelen. Hij vestigde uitsluitend zijne aandacht op het brandpunt van den opstand, wel wetende dat, zoo dit bedwongen was, alle andere deelen van zelf zouden vallen. „De militaire commandant van Palembang heeft dit niet even goed begrepen en daarom nagelaten zich te Lahat zoo sterk te maken als hij konde en hem herhaaldelijk is te kennen gegeven; over zijn beleid en het bestuur der militaire zaken valt dan ook veel te zeggen „Door het tot zich trekken van de troepen, die te Dj am bi kun nen gemist worden, zal de militaire macht te Palembang met cc. 120 man worden versterkt. Er zal ook gezorgd worden, degeleden verliezen bovendien aan te vullen (1). Yoor de aanvulling der muni- (1) Van Djambi kwamen 2 officieren en 96 minderen; deze rukten den llen

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 442