443 - de vlucht gedreven werden. Verder voortmarcheerende, werd hare voorwacht, aan den oever der Moelak, plotseling beschoten uit twee, van aarde en zware boomstammen samengestelde en met een viertal lilla's bewapende batterijen, en ook van den heuvel over de L e- matang. Een goed aangebracht geweervuur en eenige granaat worpen brachten dit vuur spoedig tot zwijgen en joegen den vijaud op de vlucht, waarna de onzen de Moelak overtrokken en de doesoen Tandjong Moelak bezetten. De hooge waterstand maakte den overtocht over de Lematang onmogelijk. Nadat de colonne een paar dagen op daling van het rivierpeil had gewacht, besloot men den 9en, na Tandjong Moelak tot straf te hebben verbrand, naar Talang Prigi te marcheeren en langs dien weg LoeboeSepangte bereiken. De plaats werd bezet en een deel der bevolking kwam in onderwerping. De kapitein Horrmann vertrok daarop (10 April) wegens ziekte naar Lahat, het bevel over zijne colonne aan luitenant Tomei overgevende. Deze officier ontving den last, een gedeelte der afge brande doesoen te bestemmen tot de oprichting van een kampement voor 100 man. Tengevolge der hier vermelde bewegingen kon de resident reeds den 11™ April melden dat in de nabijheid van Lahat en ook groo- tendeels in Goemai Lembak alles in onderwerping gekomen was; het hoofd van dit landschap, dat ten alle tijde op onze hand geweest en dan ook vroeger door de muitelingen verdreven wasliet geen pogingen onbeproefd om de bevolking weder te verzamelen en naar hare woonplaatsen te doen terugkeeren. De resident bleef het noodig achten dat Penantian bezet werd en van deze plaats uit militaire tochten naar Moelak Oeloe en Moelak Ilir werden gemaakt. Ter voorkoming, dat de bevolking die plaats op de nadering onzer troepen zoude in brand steken, werd besloten dat eene patrouille van 30 pradjoerits zich in den nacht van 20 op 21 April bij verrassing van de doesoen zou trachten meester te maken; indien deze poging gelukte, zouden dadelijk daarop 80 soldaten onder den 1™ luitenant L. J. P. A. de Lassasie der waarts worden gezonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 449