449 Kapitein Breijer zegt daaromtrent (1) De 250 millioen sterke bevolking van Britsch-Indië vertoont eene even groote verscheidenheid van stammen en nationaliteiten als de verschil lende landen van Europa. De vroegste bewoners zijn in den loop der tijden nagenoeg geheel verdrongen door of opgelost in Mongoolsche, maar vooral Caucasische stammen, die opvolgend Vóór-Indië overstroomden, meestal van het Noordwesten. Behalve de bewoners der grensgewesten: Beloochistan, Afghanistan, Kashmir, Nepaul, Assam en Burma, kan men thans in eigenlijk Vóór- Indië 15 groote nationaliteiten onderscheiden, onderverdeeld in een be langrijk aantal volkeren en stammen, die een 200-tal verschillende talen en dialecten spreken. Van de volkeren der grensgewesten komen, met het oog op desamen- stelling der Inlandsche korpsen, in aanmerking: 1°. Belooche's; 2°. Afghanen, waartoe ook de Pathans van het N. W. van Panjab behooren, en 3°. Goorkha's op de Noordelijke grens in en nabij Nepaul. Vooral in de zelfbesturende staten wordt het onderscheid in nationa liteit scherp bewaardin de provinciën onder rechtstreeksch Britsch be stuur is meer een streven tot ineensmelting merkbaar. In de tweede plaats komt het onderscheid in godsdienst in aanmerking. De meeste aanhangers telt het Brahmanisme of liever de verbasterde vorm van het Hindoeisme (190 millioen); daarop volgt de Islam met 45 mil lioen, over geheel Vóór-Indië verspreid, maar vooral in het Noorden, waar deze godsdienst zich nog steeds uitbreidt. Het Boedhisme telt slechts weinige millioenen, het Christendom evenzeer en de Perzische godsdienst slechts eenige honderdduizenden. Deze laatste godsdiensten zijn in het leger zeer weinig vertegenwoordigd. Eene afzonderlijke godsdienstige secte echter, die der Sikhs, welke in ruimeren zin tot het Hindoeisme behoort, doch in veel opzichten daarvan af wijkt, levert aan het leger tal van uitstekende soldaten. Zij worden voor namelijk in Panjab aangetroffen en vormden daar vroeger een afzonder lijken staat met Lahore als hoofdstad, doch zijn in het midden dezer eeuw na hardnekkigen strijd door de Engelschen onderworpen. De beide voornaamste godsdiensten van Vóór-Indië, het Hindoeisrae en (1) Terslag eener zending naar Opper-Burma; Ind. Mil. Tijdschr. 1888 Ho. I, blz. 38 e. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 455