453 tot het vormen van bruikbare en ten deele zelfs goede soldaten, toch niet door aangeboren dapperheid of andere uitstekende militaire eigen schappen uitblinkenelementen tot het vormen van officieren zijn bo vendien onder hen niet aanwezigmen kan slechts met moeite in de behoefte aan het mindere kader voorzien. Met dat al kan echter niet worden ontkend, dat onze organisatie ook hare schaduwzijde heeft. Zooals uit de terzake door den kapitein van den generalen staf Breijer gedane mededeelingen blijkt, bestaat bij de Inlandsche korpsen in verschillende opzichten een groote mate van vrijheid; van menage voeren is geen sprakeieder voorziet in hoofdzaak naar verkiezing in zijn voeding en andere behoeftende kampementen der Inlanders zijn zeer eenvoudig ingericht en houden zooveel mogelijk rekening met de gewone Inlandsche levenswijze en omgeving, dikwijls worden zij door den troep zelf aangelegd en gebouwd en kosten aan het gouvernement weinig of niets; in die kampementen genieten de soldaten veel vrijheid en met de inwendige huishouding bestaat van de zijde der Europeesche officieren weinig of geen bemoeienis, terwijl ook in andere opzichten, zooals de wijze van aanschaffing en verstrekking van kleeding en het handhaven van orde en tucht, dikwijls op zeer eigenaardige wijze wordt te werk gegaan en met de eigenaardigheid der Inlanders rekening ge houden wordt. Bij ons is dat alles anders. Door het vereenigen van Europeanen en Inlanders in hetzelfde korps, het samenwonen en leven in dezelfde kampementen is lang zamerhand ten opzichte van de wijze van behandeling, voeding, klee ding enz. een zekere voet van gelijkheid tusschen de beide elemen ten ontstaan, die noodwendig geleid heeft tot meer bemoeienis met het Inlandsche element, en meerdere uniformiteit in verschillende opzichten, vooral ten aanzien der voeding en huisvesting; een en an der moet dan ook beschouwd worden als een niet te vermijden ge volg van die samenvoeging en heeft er natuurlijk toe geleid om de kosten van algemeen beheer en vooral van huisvesting belangrijk op te voeren. Een en ander is in Engelsch-Indië hoogst eenvou dig en kost den lande bijna niets, terwijl bij ons ook voor Inlanders kampementen gebouwd worden, zoo duur en soms zoo weelderig,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 459