39 Sedert dit geschreven werd zijn, zooals te verwachten was, inderdaad alom belangrijke vorderingen gemaakt en is het geweervraagstuk in zoodanig stadium getreden, dat eene afdoende oplossing reeds groot- endeels is verkregen of binnenkort kan worden verwacht en ook voor ons de richting, waarin de oplossing te vinden is, duidelijk is aangewezen. In verband met hetgeen ik daaromtrent reeds vroeger opmerkte sluit ik mij gaarne volledig aan bij de slotsom der beschouwingen van den l8tcn luitenant W. J. C. Creutz Lechleitner, te vinden in den vorigen en dezen jaargang van dit tijdschrift, in hoofdzaak daarop neerkomende, dat de infanterie moet voorzien worden van een repeteer geweer klein kaliber 8 mM). met een magazijn voor een maximum aantal patronen onder den sluittoestel, behoorende tot het bouttype met grootendeels in het staartstuk verborgen sluitstukhet geweer moet veel lichter zijn dan het tegenwoordige en niet veel meer dan 4 KG. wegen, terwijl de buskruitlading der patroon bij ontsteking progressief' werken, weinig of geen rook geven en een weinig merkbaren terugstoot veroorzaken moet. Dat aan die verschillende eischen voldaan kan worden is door de onder vinding, in Oostenrijk, Frankrijk en nu ook onlangs in Engeland opgedaan, afdoende bewezen, terwijl de omstandigheid dat naar alle menschelijke berekeningen wij geen tegenpartij (1), met repeteerge weren bewapend, in de eerste vier of vijfjaren te verwachten hebben een voldoenden waarborg oplevert dat de zaak met de vereischte „Indisch leger bewapend is met Snider-geweren en eerst kort geleden besloten is ook „die korpsen van het Engelsche infanteriegeweer Martini-Henry te voorzien. Zoo_ „lang nu dat niet het geval is, hebben wij in ons achterlaadgeweer klein kalibor een „wapen dat onder alle achterlaadgeweren ongetwijfeld een eerste, zoo niet de eerste „plaats inneemt en dat uitsluitend uit een materieel oogpunt zelfs bij een repeteer geweer als het nieuwe Duitsche wapen niet belangrijk achterstaat. „Intusschen, alles gaat snel en de vorderingen in de techniek staan niet stil; nog „zijn vereenvoudigingen en verbeteringen aan de orde van den dag; ook bij ons behoort „men de aandacht daarop gevestigd te houden, het bewapeningsvraagstuk mag ook „hier niet ter zijde geschoven worden en rusteloos moet naar verbetering en vol making worden gestreefd. (1) Wanneer men rekening houdt met de omstandigheid dat binnen enkele jaren de gelieele bewapening van de voornaamste Europeesche mogendheden zal zijn ver nieuwd, tengevolge waarvan eenige millioenen achterlaadgeweren, waaronder minstens één millioen repeteergeweren van 11 mM., buiten gebruik zullen worden gesteld, zeker

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 45