40 kalmte en omzichtigheid, gesteund door de elders verkregen onder vinding, kan worden onderzocht en voorbereid ook omdat, zooals reeds werd opgemerkt, gedurende dien tijd ons tegenwoordig geweer altijd een zeer goed wapen blijft. In Nederland waren de omstandigheden minder gunstig. Om ver schillende redenen, voornamelijk ontleend aan den gespannen toestand in Europa, die tot een spoedige oplossing van het geweervraagstuk drong, en ook aan het feit dat destijds het onderzoek met geweren van een kaliber van 8 mM. nog niet ver genoeg gevorderd was om daarover afdoende te kunnen oordeelen, heeft men daar besloten tot het transformeeren van het bestaande geweer in een repeteergeweer met vast magazijn (stelsel Yitali) en een pakjeslading voor oogenblikken dat een zeer snel vuur gevorderd wordt (zie Militaire Spectator N°. 3 van 1889). Hoewel dit besluit geen onverdeelden bijval heeft gevonden (1) en zelfs door hen, die een belangrijk aandeel in het voorbereiden daar van en in de oplossing van het vraagstuk hebben gehad, erkend wordt dat de invoering van een nieuw geweer van kleiner kaliber op den duur niet te ontwijken is, zoodat dan ook het getransformeerde geweer slechts als een overgangswapen moet beschouwd wor den, moet worden toegegeven dat men er het voordeel door ver kregen heeft dat het geweer door de transformatie in een goed repeteergeweer veranderd is, al kan van den anderen kant moeielijk worden tegengesproken, dat het transformeeren een zeer dure maat regel is. Daar toch de transformatie gepaard moet gaan met zeer belaugrijke wijziging in de uitrusting van den man en met den aanmaak van nieuwe patroontasschen, komt zij per stel wapens te staan op gedeeltelijk in den handel zullen komen en dus ook hun weg voor een gedeelte naar zekere streken van onze koloniën zullen vinden, dan zal waarschijnlijk wel worden toegegeven, dat wij over eenigen tijd ook in onzen InJandschen vijand een tegenpartij zullen vinden, grootendcels van achterlaadgeweren, misschien zelfs van repeteergeweren voorzien en dat dus ook uit dien hoofde voor ons de noodzakelijkheid bestaat om rusteloos naar verbetering onzer wapenen te streven. Zie ook I. M! T. jaargang 1886 No. 5 blz. 511: „"Waar de oude geweren blijven." (1) Zie „de militaire Grids" 2de aflevering van 1889. Een overzicht van de in- fanterie-bewapening in de voornaamste staten van Europa,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 46