475 aanbiedt. Elk beschikbaar oogenblik moet voor het richten worden benut; een bepaald tijdstip is niet voorgeschreven. Het laden geschiedt desverkiezende reeds vóór het afleggen der affuit. Het gebruik van den tempeersleutel is uitzondering. De schietregels worden in de niet-aangespannen batterij beoefend dit spaart personeel, paarden en tijd. Bij deze oefening vinden wij aangeteekend, dat het herhalen van alle commando's van den batterij commandant door de sectiecommandanten uitzondering isin den regel worden alleen de commando's herhaald, die getallen bevatten. Het aanvoeren van munitie in voorraad (in projectieldragers) wordt aanbevolen. De sectiecommandanten hebben zich in het vuur alleen met hunne stukken te bemoeien de voorwagens gaan na het afleggen der stukken onmiddellijk onder het bevel van een wachtmeester over. Wordt een stilstaand doel gecommandeerd, dan wordt zoodra mogelijk de terreinhoek opgenomen. De normale vuursnelheid wordt bepaald door den tijd, voor de waarneming benoodigd; „gewoon vuur" beteekent alzoo: vuur met GKT. of Gr. in volgorde der stukken op commando van den batterij- commandant. Salvovuur wordt daarentegen sectie- of batterijsgewijze afgegeven. Met GKT. worden alleen de twee stukken der aan te geven sectie herladen, dan wel men herlaadt eenvoudig niet; daarentegen kan desverkiezende met KT. of G. op bevel van den batterijcommandant na het herstellen van het stuk herladen worden. De commando's: Snelvuur! en Langzaam vuur! hebben de volgende beteekenis. „Snelvuur" beteekent, dat de stukken zoo snel mogelijk in volgorde afgevuurd en dat daarop de voorgaande vuursnelheid wordt hervat. „Langzaam vuur'' heeft dezelfde beteekenis als ons „stukkenvuur" echter worden de Nos. der stukken niet door den batterijcomman dant genoemd; alleen duidt hij den vleugel aan, vanwaar het vuur begint; op het commando „Schusz" vuurt het stuk dat aan de beurt is. De africhting der aangespannen batterij begint, evenals die der kanon niers van de rijdende artillerie, met de stukrijderschool. Is do batterij daarin voldoende geoefend, dan volgen de exercitiën in vlak

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 481