477 4e. Het retireeren begint in stap. 5°. Het is de zaak van den Ct. der artillerie om uit te maken, of het schieten over de eigen troepen gevaarlijk is. 6°. De Ct. der batterij (divisie) verkent zoo snel en gedekt moge lijk de stellingde verkenning ter plaatse, waar de batterij moet stelling nemen, geschiedt desnoods afgestegen en zonder eenig geleide. 7e. Maskers moeten minstens 100 M. voor de batterij liggen. 8e. De minimum-afstand der stukken bedraagt 10 pas; desnoods neemt de artillerie eene étage-stelling. 9°. De opmarsch geschiedt, om gedekt te blijven, vaak in stukken- colonne. 10e. Het tempo, waarin gereden wordt, hangt af van de algemeene leiding, van den gevechtstoestand en van het terrein; regel is, dat de stukken in stelling moeten komen, zij het ten koste van de paar den het kan goed zijnvóór het bezetten der eerste stelling, den opzet te regelen, te laden en aan kader en richters alle noodige instruc- tiën te geven. Dit alles geschiedt dan gedekt; daarna komt men kalm en ordelijk in stelling. lle. Als het terrein noodzakelijk maakt, de emplacementen voor de stukken met zorg te kiezen, mogen daartoe ongemerkt de stuks commandanten vóórgeroepen worden. 12e. Flankenvuur verdient vaak de voorkeur boven den voor- waartschen opmarsch. 13e. Direct vuur is te verkiezen boven indirect. 14e. De eerste schoten worden uit den voorwagen genomen; de gevechtstrein stelt zich aanvankelijk hoogstens circa 200 M. achter de batterij (dezen afstand te wijzigen als er dekking bij de haud is) ongedekt zijnde is de colonne met één voertuig de beste opstelling. 15e. De bagagetrein (5 caissons, 2 voorraadwagens, 1 smidswa gen en de reserve-paarden) staan 800 M. achter de batterijde commandant van den bagagetrein houdt den batterijcommandant steeds op de hoogte van zijn voorraad en van zijne opstelling. 16e. Het gevechtsdoel zoomede de doelen in het algemeen worden door den algemeenen bevelhebber aangegeven; de vuurverdeeling, de wijze en gang van het vuurgevecht is de zaak van de artillerie. 17e. Ongeacht onze verliezen bestrjjden wij steeds dat doel, het-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 483