479 gaan door mondelinge of schriftelijke toevoegsels, welke meerdere uiterlijke gelijkmatigheid als anderszins mochten beoogen. Geene autoriteit mag dit principieel korte en bondige reglement door nadere orders wijzigen; juist de speling, die het reglement in de wijze van africhten en in het gebruik der artillerie laat, moet behouden blijven." In aansluiting met dit reglement, hoofdzakelijk om de Duitsche veldartillerie na de jongste wijzigingen, die zij in tactischen, ballisti- schen en technischen zin heeft ondergaan, te leeren kennen, vermel den wij nog het volgende. Gelijk bekend is, zijn kortelings het meerendeel der Duitsche batterijen ook op vredesvoet met 6, instede van 4, aangespannen stukken voorzien. Aanleiding daartoe waren de uitbreiding der Russische en Fransche artillerie, die thans respectievelijk 1830 en 2016 veldkanons kunnen doen spreken; „la musique pour faire avancer la troupe." Eene Duitsche batterij voert mede bij en in de onmiddellijke na bijheid van het stuk twee kartetsen, benevens bij de veldartillerie 1344/6, bij de rijdende artillerie 1524/6 projectiel per vuurmond. De richtboog maakt door zijne inrichting alle berekeningen voor de tempeering of den terreinhoek overbodig. De opzet gaat voor granaatkartetsen tot 3900 M.de correctie- verdeeling is doorloopend van rechts naar links genummerd; het schijnt dat de normale correctiën naast de overeenkomstige drachten op de opzetstang zijn ingeslagen. Uit vrees voor ontijdig springende projectielen heeft men deze met grofkorrelig kruit gevuld. De granaatkartets heeft drie soorten van buizen, waaronder een tijdschokbuis, welke echter nog in beproeving is. Eén dier buizen heeft twee tem peerschalen en dient tevens voor de vesting- en be- begeringsartillerie. Voor de laatstgenoemde staat de schaal (tot 13i seconde) rond de tafelvoor de bereden artillerie staat zij (tot 3500 M.) op den sasring. In de voorwagens is de secondenschaal zwart geverfd; omgekeerd bij de belegerings- en vestingartillerie de meterschaal. De slagdop wordt bij het laden opgeschroefd. De projectielen zijn thans alle van koperen banden voorzien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 485