MEDEDEELINGrEN OMTRENT LEGERS EN YLOTEN BUITEN EUROPA. Het leger van Marokko. Met vrij groote zekerheid mag worden aangenomen dat, wanneer een Europeesche oorlog vroeg of laat uitbreekt, de N. "W. kust van Afrika daarin eene belangrijke rol zal spelen. De passage door de Straat van Gibraltar, aan de Noordzijde belemmerd door het Engelsch geschut uit de vesting Gibraltarzal zich naar het Zuiden verplaat sen, zoodat eene volstrekte afsluiting van de Middellandsche zee slechts mogelijk wordt, wanneer ook te TaDger, op het grondgebied van Marokko, vestingwerken bestaan, wier verdragende vuurmonden het zuidelijke gedeelte van de straat bestrijken. De Spaansche be zittingen liggen voor dit doel te veel oostwaarts, hoewel het eilandje Alboran, aan den ingang van de Middellandsche zee gelegen, zeer gunstig gelegen is voor het belemmeren van de doorvaart. (1) Het zal dus bij Europeesche verwikkelingen geen verwondering baren, wanneer een der belanghebbende staten de hand legt op de Noordkust van den staat Marokko, zoodat het wellicht enkelen be lang inboezemt te weten over welke hulpmiddelen deze Barbarijsche staat beschikken kan om een aanvaller te weren en zijne zelfstan digheid te verdedigen. Het hoofd van den staat, die naar beweerd wordt in rechte linie afstamt van Eatima, de dochter van Mohamed, voert den titel van „Beheerscher der Geloovigen," of van „Stedehouder Gods". Het we reldlijke en het geestelijke gezag berusten in zijne hand, met onbe perkte heerschappij. Gewoonlijk vindt men hem aangeduid als „kei zer" of als „sultan." (1) Zooals bekend is, heeft Spanje zijne bezettingen op de N. kust van Afrika onlangs aanzienlijk versterkt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 487