485 9 bataljons, gedwongen recruteering 10 vrijwilligers 9 in de zeeplaatsen 9100 5000 2700 Totaal 16800 man. Aan den heer Maclean, ex-luitenant van het Engelsche leger, is de oefening opgedragen van de bataljons, die garnizoen houden in de residentie van den Sultan. Deze oefening laat veel te wenschen over. Be halve de behandeling van het geweer wordt nagenoeg niets onderwezen. Drie bataljons van de zeeplaatsen staan onder de bevelen van een kapitein, een luitenant en twee sergeanten van het Fransche be zettingskorps in Algiers. Eens per jaar worden deze bataljons op geroepen en gedurende drie maanden geoefend. Hieruit volgt dat een gedeelte van de Infanterie exerceert op z'n Fransch, een ander op z'n Engelsch, terwijl de bevelen hier in het Engelsch en daar in het Fransch worden gegeven, wat de ergerlijkste spraakverwarring ten gevolge heeft. Sedert Moulaï Hassan als Sultan is opgetreden, heeft hij de gewoonte aangenomen in de lente van elk jaar eene expeditie tegen een op- roerigen stam te ondernemen. Daartoe worden een maand te voren de manschappen, behoorende tot de Askaris, opgeroepen om geoefend te worden in den velddienst en het schijfschieten. Na afloop van de expeditie keeren zij voor 5 a 6 maanden naar hunne haardsteden terug, om de schatkist niet te bezwaren. De expeditie van 1888 tegen den stam der Beni-Ugill werd door den Sultan zelf gecom mandeerd. De Harabas zijn bewapend met in zeer goeden staat verkeerende Martini-karabijnende bewapening van de andere troepen bestaat uit 10000 slecht onderhouden Werder-geweren, 2000 Remington- gewereu en 1000 Winchester-karabijnende bezettingstroepen heb ben nog kerngeweren, sommige zelfs nog vuursteengeweren. De man schappen hebben de gewoonte de staartstukken hunner geweren met een doek te omwinden. De patroontasch en de bajonet zijn aan den gordelriem bevestigd. Van de bewapening van het leger zegt de heer Gabriel Charmes, die in 1885 aan de Fransche ambassade in Marokko verbonden was: „De geweren behooren tot allerlei bekende en onbekende stelsels, van

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 491