- 496 603 M. Het geweer had niet de minste overeenkomst met de systemen Vitali en Manulicher. Na de genomen proeven bleek dat het geweer in geeneu deele voldeed aan de eischen, welke men aan een meerlader stellen moer. Men zal tot het nemen van nadere proeven het systeem Mann- licher met dat van Pieper combineeren, daar het eerste een zeer goed magazijn en het laatste een goed sluitstuk heeft. De sedert 23 Mei in het kamp van Beverloo hervatte vergelijkende geweerproeven hebben doen zien dat alle aangeboden geweren met uitzondering van het geweer Engh aan de gestelde eischen voldeden. De geweren met samengestelde grendelbeweging schijnen in tegen stelling van die met rechtlijnige grendelbewégiug het best te voldoen, zoowel bij een lang voortgezet vuur als bij het gebruik der nieuwere buskruitsoorten. Juist toen de proefnemingen voor de keuze van een repeteergeweer afgeloopeu waren, werd door den luitenant Marga een nieuw wapen ingezonden, dat nog met de meeste zorg zal beproefd worden. Het kaliber van dit wapen is 8 mM., de constructie moet zeer eenvoudig zijn, terwijl het gewicht slechts 372 KGr. is. Volgens den ontwerper kunnen met dit geweer 40 schoten in de minuut ge daan worden en is de buskruitlading 2.8 Gr. Rusland. Terwijl tot dusverre de meeningen omtrent het noodzakelijke van de invoering van een nieuw geweer zeer uit elkander liepen, schijnt daarin in den laatsten tijd verandering gekomen te zijn en is de Regeering nu in onderhandeling met den Engelschman Cuming om trent een door hem ter beproeving aangeboden repeteergeweer. Over dit geweer werd door den chef van den generalen staf te Warschau een zeer gunstig oordeel uitgesproken. Nu wordt weder in verschillende bladen gemeld dat het repeteer geweerstelsel Maxim van een kaliber van 7 mM. bij het leger zal worden ingevoerd. Engeland. De te Harwich opgerichte fabriek tot vervaardiging van lcruit zonder rook is thans gereed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 502