501 werd toen of later ook met liet aantal aanwezige manschappen geknoeid en is daartegen de monstering ingevoerd. De wijze, waarop de troepen werden verpleegd, hunne organisatie, bewapening, enz. kan gedeelteljjk worden gekend door het volgende: „wat dit guarnisoen (te Batavia) betreft, dat heeft men nog nader „gereguleert, en bestaat thans in twee en een half bataillon, waaraf „twee halve bataillons binnen de stad leggen en drie andere op de „buyten-posten, om deselve, is het mooglyk, daar door gesonder te „houden, lossende malkander om de drie maanden af, dewijl men bevind, „dat de lugt aldaar frisser en gezonder is als hier, te wenschen „zijnde, dat sulx van goed gevolg mag wesenook laat men lang zamerhand tenten maken voor deselvevolgens onse resolutie „vanheeft men toegestaan, dat aan UEd. hoog agtb. favorabel „soude werden voorgedragen het versoek van den groot-majoor om „door sekeren Samuel Vinkenra, wonende tot Amsterdam, hoeden „voor de troupes hier te lande te laten leveren na zijne aanbieding, „dat is goed van stoff en bequaam tot gebruyk voor twaalf stuyvers „het stuk, dewijl dat gewis ongemeen goedkoop is in vergelyking „van ƒ2.17 tot ƒ3.10, die een slegte of gemeene hoed thans komt „te staan en van de geringe besoldiging der soldaten niet eens „betaald werden kan, al wilde men deselve altoos inkoopprys afstaan (1). „So als ook daarom de meeste doorgaans dat lot aantreffen, dat zy, of de „menschen moeten werden opgedrongen tegens wil en dank (2), of met „verlies verkogt (3), maar voor de toesending der schoenen zyn wy UEd. „hoog agtb. seer g'obligeert, also die, ingevalle maar altoos goed in „soort en dragelyk in prys zyn, seer te passé komen, vooral in den „regentydtWy moeten bv deze gelegentheyt ook nogmaals „erinneren, dat de wapenen, die door de respe kameren werden „uitgesonden, so varieerende in soort en deugt zyn, dat het met „UEd. hoog agtb. believen noodwendig eenig redres vereyscht, en „teffens UEd. hoog agtb. versoeken, dewyl ons sedert de eerste „dat majoor ten Haghuys en ritmeester van Marehal ieder nog1 een goede somme geld aan de dragonders ten agteren zyn." (1) De Compagnie berekende geregeld winst op hetgeen zij aan hare dienaren verstrekte. (2) Arme hoeden. (3) Arme Compagnie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 507