503 „so als wy ook besig zyn onsen voorraad aan het zelve, dewelke „dato deses nog bestaat in 203,388 ponden weder wat te augmenteeren, „dewyl men niet minder als dertig duysend ponden maandelyx noodig „heeften daar onse eygene consumptie hier ter plaatse so kleen is, dat „zij byna niet verdiend genoemt te werden, met alle onse molens, die „egter seven in getalle zyn, niet meer uytgevoert werden kan dan „maandelyx so veel aan te makeu, als er afgaat, hoe wel men het „nu so verre heeft gebragt, dat er 40.000 8 maandelyx werden „aangemaakt, het welke nog al weinig is voor so veel molens, die alle „door het water werden gedreven. „By een ander berigt van den majoor der arthillerye, Cunes, „hebben wy nog nader laten b'antwoorden de remarques over het „g'eyschte canon; en werden daar by agt en veertig ponders ook wel „voor wat onhandelbaar aangesien, maar daar en tegen geprefereert „dé slangen van ses en dertig pond, waar mede wy het ook wel stellen „sullen voor onse batteryen op het waterpas, indien het UEd. hoog „agtb. maar behaagt die soort en caliber te voldoenen die mag men „aan land ook wel hebben om een vyand, die ter zee kant (komt?), „af te weiren, dewyl stucken van vier en twintig ponden bals al „batterye stucken geworden zyn voor de scheepen, waar van er twee „der Engelschen, van middelbare grote en twee dekken, actueel in „Indien zyn, die volgens haere nieuwe methode, wel maar 50 stuckeD, „dog op het dek twaalf en tussen deks vier en twintig ponders voeren, „so dat de ses en dertig ponders voor waterpassen niet te swaar zyn, „schoon op of tegen de wallen al geen swaarder dan vier en twintig „pond thans in gebruyk mogen wesen in Europa, welke slangen wy „dan met UEd. hoog agtb. believen als nog zyn versoekende en „verwagtende." In de contracten, met Inlandsche vorsten of regenten aangegaan, werden bepalingen opgenomen omtrent de levering van slachtvee, gras, enz. ten behoeve der troepenzoo vonden wij in 't contract, waarbij twee Toemenggoeng's bevestigd werden in het regentschap van 's Com pagnies district Sourabaia, art. 4: „dat wy ten behoeve van 'tguarni- „soen op Sourabaya zoo veel volwassen koebeesten teegens een Spaanse „reaal zullen leveren, als hetzelve tot onderhoud zal benodigt hebben". Aan de regenten op Soemenep werd opgelegd „30 battoors

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 509