509 gekozen, omdat de tot eenen platten koek uitgewalste massa zich het gemakkelijkst in regelmatige cubische blokjes liet snijden. Zeer weinig was vóór den aanvang der proeven van dit kruit bekend, waarom eerst bij elk kaliber de passende grootte van lading en de korrelgrootte van het kruit moest worden bepaald. Yier verschillende korrelgrootten werden beproefd nl. van 3, 31 /2 4 en 5 mM. riblengte. De regelmatigheid in uitwerking wordt bewezen door de schoten 3, 4 en 5 op den 6en Augustus en door de schoten 3, 4 en 5 op den 7en Augustus. De bedoelde resultaten zijn opvolgend snelheid in meters gasdruk in atmosferen Datum gemiddeld grootste verschil gemiddeld grootste verschil 6 Aug. 680 4 2030 70 7 634 12 1980 230 Zoodra geheele verbranding der korrels was verkregen door het grooter maken der lading, bleek, bij de vuurmonden lang 40 kalibers, de gasdruk in atmosfereu te zijn gelijk aan 3 maal de aanvankelijke snelheid in meters. Bij den vuurmond lang 28 kalibers veranderde de coëfficiënt 3 in 3j. Zal een vuurmond, nog langer dan 40 kalibers, nog gunstiger verhouding geven Blijkens de verkregen uitkomsten mag aan het beproefde kruit ten rechte de naam progressief worden gegeven. Een groot voordeel van het beproefde kruit is ook de geheele afwezigheid van overblijfselen in den vuurmond. De resultaten van de schoten 7 en 8 op den 13en Augustus maken het beproefde kruit zeer aanbevelenswaardig voor klimaten met groote verschillen in betrekkelijk vochtgehalte van den dampldng. De invloed van het vochtgehalte van het kruit op snelheid en gasdruk moet nog worden onderzocht, zoomede de invloed van lange opbewaring op mogelijke omzetting van de 'samenstellende deelen. De geheele afwezigheid van rook doet aan deze kruitsoort om tactische redenen eene groote toekomst voorspellen. A. W. Segboer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 515