BOEKBËOORDEELING. De derde Javaansche successie-oorlog (1746-1755) door P. J. F. Louw, le Lui tenant der Infanterie bij het Nederlandscli- Indische Leger. Uitgegeven door het Ba- taviaasch Genootschap van Kunsten en Westenschappen. Batavia, Albrecht Ru- sche. 'sHage, M. Nijhoff 1889. Sedert meer en moer de bronnen aan het daglicht komen, waaruit voor de studie van de geschiedenis der Oost-Indische Compagnie kan worden geput, begint men ook van de vruchten dier studiën meer te merken. Het werk van den heer M. L. van Deventer „Geschiedenis der Neder landers op Java" en de periodieke bijdragen van den beheerder van 's Lands-Archief te Batavia, Mr. J. A. van der Chijs, leggen daarvan in den jongsten tijd getuigenis af. Eerstgenoemd werk gaf den heer Louw aanleiding een gedeelte daar uit, dat hem bijzonder belangrijk voorkwam, de geschiedenis nl. van den derden Javaanschen successie-oorlog, nader te bestudeeren, eene studie wel ke, door vergelijking met de daarvoor in aanmerking komende bronnen en raadpleging van nieuwe, den wensch bij hem deed ontstaan dat tijdvak uitvoeriger te beschrijven dan in het bestek lag van 's heeren Yan De- venter's arbeid en daarbij tevens het op militair gebied voorgevallene in al zijne bijzonderheden te doen uitkomen. Bovenvermeld werk is het resultaat dier studie. Wat vorm aangaat staat het bij de „Geschiedenis der Nederlanders op Java" achter; de vele uitvoerige citaten maken de lectuur niet aantrek kelijk, een gebrek trouwens dat door den schrijver in zijne voorrede wordt erkend, doch verontschuldigd door zijn streven naar objectiviteit, dat hem in stede van eigen woorden liefst die zijner zegslieden liet bezigen. Toch komt het ons voor dat zulk eene objectiviteit wel eenigszins ver gedreven is; vele goede geschiedschrijvers van alle tijdon zijn daar, om te bewijzen dat men objectief kan zijn, ook al bezigt men eigen taal en stijl.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 516