45 wezige garnizoenstroepen en de bezettingen der versterkingen zijn er niet op berekend om op zichzelf krijgsverrichtingen van langen duur te ondernemen, maar wel om daaraan tot zekere hoogte deel te nemen ten einde de sterkte der te zenden troepenafdeelin- gen in dergelijke gevallen niet onnoodig op te voeren en dus de bezwaren, aan overvoer, aanvulling enz. verbonden, tot een minimum terug te brengenj zulke expeditiën kunnen dus meestal geen op zich zelf staande afdeelingen vormen, waarbij van munitieverwarring geen sprake kan zijn, omdat daarbij geen geweren van verschillende kali bers voorkomen; iutegendeel, dikwijls zou bij verwezenlijking van het voorgestaue denkbeeld bij dergelijke expeditieën het gebruik van geweren van verschillende kalibers niet te vermijden zijn en zeker tot munitieverwarring leiden. De aanwezigheid van verschillende geweren in het leger, zij het dan van hetzelfde of van verschillend kaliber, heeft bovendien nog andere groote bezwaren men denke aan de administratieven en tech nische moeielijkheden, verbonden aan het verrichten der noodige her stellingen, het samenstellen der daarvoor noodige tarieven, het on noodig opvoeren van magazijnsvoorraden, verwissel- en remonte stukken, werktuigen voor het verrichten der herstellingen enz., ein delijk niet het minst aan de patroonfabricatie, die voor verschillende kalibers natuurlijk dubbele stellen werktuigen enz. vordertal die bezwaren, in verband met de overigens daaraan verbonden nadeelen zijn van zoo overwegend belang, dat naar mijn gevoelen van een dergelijk verschil in bewapening in het leger onder geen voorwendsel immer sprake mag zijn. Met het ter zake ontwikkelde denkbeeld kan ik dan ook geenszins medegaan. (Slot volgt.) E. K. A. de Neye.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 51