520 Aan mijn minister van oorlog is de afkondiging van deze circulaire opgedragen. Berlijn, 13 Maart 1889. (w. g.) Wilhelm. Proeven met draagbare tenten in Duitschland. In den afgeloopen zomer zijn bij verschillende bataljons infanterie van het Dnitsche leger proeven genomen met eene nieuwe tentinrichting. Tot dat dool was ieder soldaat voorzien van een stuk bruine, waterdichte stof van li vierkante meter, benevens van de noodige tentpiketten en gedeelten van uiteenneembare tentstangen. Bij het opslaan der tent konden 3, 4, 6, 8 enz. van die stukken met messingen knoopen aan elkaar ver bonden worden en vormden dan een onderkomen voor 2, 4, 6, 8 enz. man. Het vastzetten der tent heeft plaats door de in den grond ingeslagen piketten, terwijl het door de in de opstaande zijden bevestigde tent stangen gedragen wordt, zoodat het geheel geene spits toeloopende, maar eene vierkante, van een plat dak voorziene gedaante verkrijgt. Yolgens de tot heden ingekomen rapporten der bataljons heeft deze in richting, die geheel tegen regen beschermt, zeer goed voldaan en is, wat de grootere tenten voor 6 en meer man betreft, ook zeer geriefelijk gebleken. Bovendien heeft het tentdoek nog een ander niet te versmaden voor deel, dat nl. van op marsch om den opgerolden mantel te kunnen worden gewikkeld, waardoor deze bij regen steeds droog kan worden gehouden. Het vorenstaande is ontleend aan de Allg. Mil. Zeitung. Het komt ons voor dat het Duitsche legerbestuur zich nog wel eens zal bedenken alvorens den soldaat weder met het gewicht eener dergelijke tentuitrusting te belasten; hoe zulk eene tent met een plat dak een aanhoudenden regen kan tegenhouden is ons ook niet recht duidelijk. Kosten van eenige recente oorlogen en expeditiën. De statistikus Dr. Engel heeft de volgende opgave openbaar gemaakt, betrekkelijk het verlies aan menschenlevens en geld van de voornaamste, sinds den Krim-oorlog gevoerde oorlogen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 526