BE EXPEDITIE TEGEN EDI IN MEI 1889 In de laatste dagen van de maand April van dit jaar hadden de in toenemend aantal rondom onze versterking te Eai genestelde vijan dige Atjehers de patrouilleswelke zich tusschen die versterking en de koeala Edi bewogen, herhaaldelijk beschoten. Op den len Mei was daarop eene patrouille onder luitenant De Leur uitgerukt, om de stellingen, waaruit de vijand die beschietingen volvoerde, te verkennen en hem zoo mogelijk daaruit te verdrijven. Het verhaal van de verrichtingen dezer patrouille komt voor in de Augustus-aflevering van den loopenden jaargang vaD dit tijdschrift (Deel II, blz. 187). Zooals uit dat verslag blijkt, gelukte het den luitenant De Leur alleen aan het eerste gedeelte zijner opdracht te voldoen; de sterkte des vijands was reeds zoo aanzienlijk geworden, dat slechts door de onversaagde houding van de officieren en manschap pen der 40 man sterke patrouille, deze behouden, met verlies van 1 gesneuvelde en 5 gewonden, de versterking weder kon bereiken. De vijand bleek zich op ongeveer 750 M. ten Noordoosten van onze versterking in verschillende rijen kuilen te hebben ingegraven, waar door de gemeenschap langs den weg naar de koeala werd belemmerd zijne sterkte, aanvankelijk op 100 man geschat, bleek veel grooter te zijn, zoodat het garnizoen van Edi niet voldoende geacht werd om zonder hulp het omliggende terrein te zuiveren en de gemeenschap met de koeala Edi te herstellen en te verzekeren. Nadere inlichtingen van civiele zijde leerden, dat onder de vijanden zich vele zoogenaamde Moslemin bevonden en dat de gezindheid der bevolking van Edi, waarvan een gedeelte zich reeds bij den vijand had aangesloten, te wenschen overliet. Met het oog op den ernstig wordenden toestand was het garnizoen van Edi, op verzoek van den militairen commandant, door den commandant van Zr. Ms. stoomschip Macassar tijdelijk met 1 officier en 25 schepelingen van dien bodem versterkt. De wd. assistent- Deel II, 1889. 34

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 529