527 ambulance, zooals in margine aangegeven is. De artillerie zal over de eerste brug van af het strand in stel ling komen en 's vijands positie onder vuur nemen, voornamelijk om zijne aandacht van de om trekkende beweging der 2e com pagnie af te leiden. Yoor de staking van het vuur en voor den verderen opmarsch zullen nadere bevelen worden gegeven. Om 111li uur v. m. werd afgemarcheerd en reeds een kwartier later opende de vijand, uit boschjes en loopgraven ter linkerzijde van den weg van de koewala naar de versterking, het vuur op de in stelling gekomen artillerie, zonder dat deze met hare dekking eenig nadeel daarvan ondervond; onmiddellijk vuurde de artillerie en hare dekking terug, en nadat was ingeschoten, werd het vuur langzaam voortgezet. Dit vuur bereikte zijn doel volkomen. De aandacht des vijands werd daardoor bezig gehouden, zoodat de omtrekkende compagnie onbe merkt haren marsch kon volbrengen. Deze compagnie had een eindweg het strand gevolgd en was daarna een boschpad ingeslagen, dat naar den rechtervleugel van 's vijands stellingen leidde. Het terrein was gaandeweg moeielijker geworden, zoodat de manschappen, op één gelid achter elkander marcheerend, slechts langzaam vorderden, tot de boschrand bereikt werd, van waaruit men den rechtervleugel van 's vijands stelling op 50 a 60 passen vóór zich zagde Atjehers waren daar druk bezig met het beschieten der hoofdcolonne. Beseffende dat van snel en stout optreden alles afhing en dat zijne compagnie, die slechts langzaam en met twee man tegelijk kon de- boucheeren, gevaar liep, zoo de vijand haar gedurende dien opmarsch ontwaarde, besloot kapitein Hansen onmiddellijk tot den aanval over te gaan op de meest nabij liggende groep kuilen. Onder het aanheffen van een luid „hoera", dat door de compagnie herhaald werd, snelde hij met de voorste drie manschappen op een tiental zichbare Atjehers aan, zoo spoedig doenlijk door de uit het boscb 4e sectie 4e comp. sergeantmajoor, det. genie-troepen, f 1 le Lt. Hageman. xxxxxx 8 I x offic. van gez. Ambulance IS T 2e. kl. Dumont. le sectie 4e comp. HMHI le Luit. Gaade.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 533