544 moeite in de grootste verwarring het reduit bereiken, alwaar zij zonder eenig voedsel of drinkwater, ongeveer 100 hoofden sterk, werd ingesloten in een zeer kleine ruimte, zoodat men zich ter nauwernood bewegen kon; herhaalde hardnekkige aanvallen, waarbij de vijand meermalen de borstwering beklom, had zij te doorstaan en slechts door vlak achter de borstwering te blijven was men eenigszins veilig beschutting tegen weer en wind ontbrak geheel; de geweren werden, door den regen grootendeels onbruikbaar, struiken en gras van de borstwering, eenige aardvruchten, een klein varken en een zieke hond was het eenige voedsel dat men al dien tijd kon machtig worden het geheel was door honger en vermoeienis uitgeput en men telde 17 dooden en gewonden. Op dat alles lettende is die handeling wel te verklareneen feit blijft het in allen gevalle, dat 20 Inlanders tot het laatste toe zijn gebleven en onder de drie helden welke zich met vriend en vijand in de lucht hebben laten vliegen ook de Inlandsche fuselier Sosmito behoort. -Talijk zijn gedurende den Bandjermasinschen oorlog van 18591863 de gevallen, waarin Inlandsche soldaten en gegradueerden door moed en doodsverachting en ook door beleid hebben uitgeblonken, en dikwijls in gevallen waarin flinkheid en kordaat handelen van een enkele van het uiterste gewicht waren. De door den vijand ingesloten versterking te Pengaron werd den 1 yden Mej lg59 c|00r een nacjltej]j]J:en aanva] gealarmeerd. Een twintigtal voorvechters, door lange schilden gedekt en slechts met den klewang gewapend, schieten pijlsnel op een der bastions toede voorste plaatst zijn schild, dat van binnen van treden voorzien is, tegen de palissadeering en klimt naar boven. De daar op wacht zijnde Bandjersche matrozen der laadprauwen gaan op de vlucht, de ketting- gangers blijven staan, maar op een afstand. Panas, een Inlandsch soldaat, springt op het bastion en steekt den voorvechter overhoop, zoodat deze achterover in de randjoes valtzijne makkers, bemerken de dat de overrompeling mislukt is, laten hem in den steek en zetten het op een loopen. Den 26en Augustus d. a. v. drong eene 45 man sterke bende in den vroegen morgen de schans van Thuijl binnen, waar geweren en stukken niet geladen waren. Yoor dat de overvallen bezetting juist in

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 550