547 terug als Kamidin naar den oever roeide en den voorsten man neerschoot. Ja, meermalen liet hij waar het terrein dit veroorloofde een paar fuseliers langs den oever gaan om het konvooi te dek ken. Gedurende ruim twee uren werd op die wijze geretireerd, toen de vijand eindelijk afliet. Ieder man had bijna 40 patronen verschoten, ieder man had zijn plicht gedaan en ongeschonden kwam het konvooi bij de Kinsbergen terug. Den 9don Augustus 1860 vertrok de Inlandsche korporaal Tosmito van het 7de bataljon met tien zieken in twee djoekongs van Pabalong naar Kaloewa en werd onderweg door een twintigmaal sterkeren vijand aangevallen. Bij de eerste schoten sprongen de roeiers in de rivier, waardoor een vaartuig met vijf ernstige zieken omsloeg. Het water was gelukkig laag; de daarin gevallen zieken werden door hunne makkers binnen boord gehaald en de tocht werd vervolgd. Drong de vijand te dicht op, dan hield Tosmito hem met vijf der minst zieken door een goed gericht schot in bedwang; zoo bracht hij het transport te Kaloewa, waar hij zooveel zijn krachten dit toelieten nog medewerkte om de vijandelijke aanvallen af te slaan. Met eene patrouille van 15 man den 27sten Augustus 1860 over Koedoeng en Tabaio naar xlmawang marcheerende, werd de sergeant Pinto onverwachts van achteren aangevallen door 50 vijanden, die zich in de huizen verborgen hadden. In een oogenblik zijn de patrouillecommandant, de sergeant Hulleman en vier fuseliers neer- gehouwen. De Inlandsche korporaal Rono verliest bij die overrom peling echter het hoofd niet. Hij neemt het commando op zich, schiet het kamponghoofd neer, schaart zich met zijne manschappen om de zwaar gekwetsten, verdedigt zich dapper, legt nog vier vijanden neer, verjaagt de overigen en brengt de patrouille, al de gewonden en het afgehouwen hoofd van den verraderlijken pembekkel te Amawang. De Inlandsche korporaal Kertoleksono, die met 4 man den 5den September 1860 de brievenpost van Baleh naar Pengaron overbracht, roeide, toen hij onder weg door een talrijke bende aangevallen werd, stoutweg naar den oever, viel den vijand aan en verjoeg hem, daarbij den vijandelijken aanvoerder verwondende. Met 15 bajonetten begeleidde de Inlandsche sergeant Sodejo den 16den September 1860 eenige goederen van Pleiharie naar Tatian

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 553