554 verzamelen, hun toeroepende: „Halt! djangan lari, halt sadja, kaioe lari nanti dipotong semoewaGelukkig luisterden zij naar zijne stem, met dat gevolg dat de vijand het goed gesloten negental Tnlandsche fuseliers niet durfde aanvallen en spoedig daarna in omliggende kam pongs terugtrok, vijf onzer geweren met munitie medenemende, ter wijl het negental tuseliers zijne verdedigende stelling bleef innemen, totdat eene patrouille onder den luitenant Yan Haften van Boekit Daroe kwam opdagen. De officier van gezondheid 2de klasse J. B. A. K. Wolff begaf zich den 22steu Januari 1877 van Tjadé naar Silang en werd bij dien marsch begeleid door een detachement, bestaande nit. 1 Europeesch onderofficier en 12 Inlandsche soldaten; een adjudant-onderofficier der artillerie sloot zich bij dit escorte aan. Op ongeveer 600 M. van Silang werd de troep onverwachts beschoten door een bende Atjehers, die zich zijwaarts van het smalle voetpad in hinderlaag hadden gelegd. De manschappendie op één gelid uit de flank marcheerden, hielden onmiddellijk halt, maakten front naar den vijand en openden het vuur, doch de Atjehers, die inmiddels nog een tweede salvo gegeven hadden, wierpen zich toen met lans en klewang op de onzen. De genoemde officier van gezondheid werd door een lanssteek doodelijk gewond; de detachementscommandant was reeds bij het eerste vijandelijk vuur gesneuveld, de adjudant-onderofficier der artillerie werd ernstig gekwetst en de Inlandsche soldaten waren dus geheel zonder aanvoerder. Desondanks slaagde de vijand er niet in het detachement verder nadeel toe te brengen, want de In landsche fuselier Djogatie, die zonder aarzelen het commando op zich nam, wist zijne makkers te doen stand houden en bleef met de zijnen meester van het terreintotdat eene van Silang toesnel lende patrouille de aanvallers tot den aftocht noopte. Djogatie, die bovendien het leven redde van den adjudant-onderofficier, door een Atjeher, die op het punt stond hem met de klewang af te maken neer te schieten, werd onmiddellijk tot korporaal bevorderd, en later met het ridderkruis der Militaire Willemsorde versierd. Een ander voorbeeld van flinkheid en tegenwoordigheid van geest gaf de Inlandsche sergeant Sariman, die den 15den Maart 1877 met een detachement van 1 korporaal en 20 man van Kroeng Raba naar

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 560