563 - Yoor betere aanvoering is het noodig bij het kader, maar vooral bij de officieren de kennis van de Inlandsche talen (Maleisch en Javaansch) te vermeerderen; de taal toch is, zooals het spreekwoord zegt, geheel het volk en het is reeds meermalen gezegd en kan helaasniet ontkend worden, met de kennis der Inlandsche talen is het-bij de officieren in het algemeen, slecht gesteld; die toestand eischt dringende verbetering. Ook dit onderwerp is van zooveel belang dat eene ernstige behandeling de moeite ten volle waard is, slechts een enkele opmerking wensch ik hier omtrent in het midden te brengen. Met aanbevelingen, voorschriften, handleidingen, leiddraden of hoe men dergelijke zaken ook moge noemen kan in deze aangelegenheid niets ten goede worden uitgericht: er is slechts één weg tot verbetering en deze bestaat in het verzekeren van een zekere toelage aan alle officieren in den luitenantsrang, die de bewijzen hebben afgelegd te voldoen aan nader te stellen eischenmet een jaarlijksche uitgave van 10 a 12 duizend gulden zou men dan al veel kunnen doen, een financieël bezwaar kan er dus tegen den maatregel niet bestaan. Bij de alleszins gerechtvaardigde belangstelling, welke in de laatste jaren van bevoegde zoowel als van onbevoegde zijde ten deel is gevallen aan alles wat het wapen der infanterie betreft, kan het niet te onpas genoemd worden met het oog op de te verwachten reorganisatie een onderdeel daarvan wat meer gedetailleerd behandeld en onder de aandacht der bevoegde autoriten gebracht te hebben. Mocht de inhoud van dit opstel er toe kunnen bijdragen om over het behandelde onderwerp wat meer licht te verspreiden en de ge maakte opmerkingen en voorgeslagen verbeteringen tot een punt van nader onderzoek te maken, dan zullen de daaraan ten koste gelegde tijd en moeite niet vruchteloos geweest zijn. s EageJuni 1889. E. K. A. de Neve.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 569