DE BERHARTILLERIE IN TONKIN. Een opstel in een der militaire tijdschriften, dat voor ons leger tal van zaken van belang behandelt, is dat, onder bovenstaariden titel kort geleden van de hand van den kapitein Jourdij verschenen. V\ ij willen dat opstel onder de aandacht brengen van hen, die geen gelegenheid hebben om het in originali te lezen. Het blijft in zijn geheel interessantdoch, ook ontdaan van ietwat patriottische ont boezemingen, die den schijn geven als ware de Fransche schrijver hier en daar wat zelfgenoegzaam en optimistisch gestemd, zal het voor den lezer tal van degelijke, zakelijke gegevens opleveren. Wij omitteeren dus de herhaalde verzekering dat de „artillerie coloniale (behoudens enkele kleinigheden) est sans rivale" wij omit teeren verder die opgaven, welke met ons materieel en onze toe standen geen verband houden en bepalen ons tot de volgende bloem lezing uit Jourdij's verslag. Indien bij het ontwerpen van het 8 cW materieel niet mocht ge dacht zijn aan terreinmoeielijkheden, zooals die zich in Tonkin hebben voorgedaan, zeker is het, dat dit materieel met roem zijne proef heeft doorstaan. Zoo de veldtocht zwaar was voor alle wapens, in het bijzonder was zij het voor de bergartillerie, die de grootste vermoeienissen heeft doorstaan; haar toewijding, waarvoor de welverdiende lof trou wens niet is uitgebleven, deed steeds het doel bereiken, hoe oneven redig zwaar haar taak ook was. Onafgebroken bewees zij het leger hare diensten; geen affaire van eenig belang waar zij ontbrak, en steeds was het behaalde succes evenredig met haar deel in den strijd en haar oordeelkundig gebruik. Snel in hare marschen (in een land zoo bedekt, geaccidenteerd en doorsneden als Tonkin) voort varend en vlug in het nemen harer stellingen, vlug en juist in haar

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 570