567 resultaat bereikt is. Uitdrukkingen als „een terreinstrook onder vuur houden", „door (artillerie-)vuur verkennen" enz. zijn gegrond op valsche en gevaarlijke denkbeelden, die een waakzaam vijand niet ongestraft zal laten (1). De afstanden, waarop gevuurd werd, varieerden van 3500 tot 10 M. De normale afstand was 800—1200 M, soms 400 M, éénmaal om bres te schieten 100 M. De afstand van 10 M. werd genomen om een poort van een fort te forceeren, wat niet gelukte. De vuurmonden der Franschen hebben, zooals gezegd is, uitstekend voldaan; ook hunne sluiting, de bekende Bauge-sluiting, bleef goed werken; daarentegen voldeed de affuit minder goed. Deze affuit vermoeit in het vuur den richter door de lage ligging harer tap- pannen, zij vermoeit op den marsch het muildier door de hooge ligging van haar zwaartepunt. Ook de verdeelbare staart der affuit schijnt geene gelukkige vindingkon de affuit op eene andere wijze verdeeld worden, bijv. in twee stukken die bij het schot over elkaar glijden, dan zouden de beide genoemde nadeelen op marsch en in batterij vervallen; men breke dan den schok en beperke het recul door een rem en men brenge de verbinding der verdeelde affuit boven de as (in stede van nabij den staart) aan. De draagbok bleek te zwaar en te hoog, wat bij hooge ligging van het zwaartepunt van den last en de omstandigheid dat de dieren uren lang opgeladen en dagen lang gezadeld bleven, aanleiding gaf tot „des blessures horribles". De munitie bleef in het warme, vochtige klimaat van Tonkin niet droog; ten overvloede vielen herhaaldelijk de draagbare munitie- kisten in het water. Men trachtte ze waterdicht te maken door eene binnen bekleeding van zink; doch bij gebrek aan een caoutchouc band sloot het deksel niet hermetisch en kon het bezwaar slechts ten deele worden opgeheven. Zulk een val in het water van bepakte muildieren schijnt geene zeldzaamheid te zijn geweest; ook bij Tuijen Quan vinden wij zoo- danigen val, ditmaal in een ravijn van 50 M. diepte vermeld; aan gezien het muildier op de bedding van een 8 M. diepe rivier terecht- (1) Rohne en ona insehiet-reglement (pag. 12 le Alinea) zijn het over die ter- reinatrook met Jourdij niet eens.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 573