- 568 kwam, moest de hulp van duikers worden ingeroepen orn den last weder vlot te krijgen; bij dergelijke gelegenheden vond men veel baat bij den „ïïongaarschen knoop," welke toelaat, door aan het vrije part te trekken, den geheelen last vrij te maken. Dikwijls is het daarbij mogelijk dat men het hoofd van het muildier boven water houdt; muildier en materieel zijn dan beide gered. Jourdij verklaart zich een ernstig tegenstander van eventueele verkleining van het kaliber; 8 cM. is wel is waar het grootste bergkaliber ter wereld, doch hoe zwaar ook, het bleef onder alle omstandigheden handelbaar; de projectielwerking, dank zij de levende kracht (en het behoud dier levende kracht) en dank zij het groot aantal granaatkartetskogels, overtreft uit den aard der zaak de projectielwerking van kleinere kalibers. Wilde men tot een klei ner kaliber afdalen, dan zou, om een zelfde resultaat op het ge- vechtsveld te verkrijgen, de colonne laDger, onhandelbaarder en moeilijker te overzien worden. Ook van de eventueele afschaffing van de buks, hoe hinderlijk deze ook zij bij pionierwerkzaamheden en bij het oprichten van ge vallen dieren, verklaart Jourdij zich afkeerig. Immers ,011 ne peut jamais répondre des incidents de la guerre". Aan de geringe percussiekracht en mijuwerkiug van het projectiel wil schrijver tegemoet komen door eene meer brisante springlading. In hoeverre de percussiekracht daarmede rechtstreeks gebaat zal zijn, blijft voor 's schrijvers verantwoording; niet alle denkbeelden van den schrijver deel en wij. Jourdij's voorstel om de bepakking der muildieren te verzwaren met de buks, zal zeker tot verlichting van den last van den man bijdragen, maar een revolver ware lichter en zou den man in zijne bewegingen nimmer hinderen onmisbaar wil ons dit wapen toeschijnen bij het personeel der gevechts- en bagagetreinen, dar tot lijfsweer over geene met kartetsen geladen kanonnen kan beschikken. Intusschen wij zouden onbillijk zijn indien wij niet in hoofdzaak den practischen, tactischen blik van den schrijver erkenden; zijne warme genegenheid voor zijn korps en zijn ijver om een enkel gebrek, dat hier en daar schuilt, weg te nemen, zullen ieder tacticus waardee- riug en bewondering afdwingen. X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 574