570 Om den marseh onzer troepen te vertragen, plaatsen onze Inlandsche vijanden bogen in gespannen toestand in de alang-alang. Trapt iemand bij ongeluk op het touw, dan ontspant zicht de boog en wordt een pijl over den weg geschoten. Terder worden de toppen der boomen, staande langs een weg dien wij noodzakelijk moeten volgen, omgebogen en met rottan verbonden. Komt men bij toeval met den voet in zulk een strop, dan richten zich de boomen met kracht op, men wordt in de lucht gesliugerd en kan zwaar gekneusd worden. Kaast elkaar staande boomen worden nagenoeg doorgekapt en met rottan verbonden. Wanneer de bestorming onzer troepen aanvangt, worden de rottankoorden doorgesneden, zoodat de aanvallers bij het vallen der boomen verpletterd worden. Zij maken moeielijk zichtbare barricades, samengesteld uit boom stammen, plankeD met rottan verbonden en bedekt met wortels van groote boomen. Wegen worden onbruikbaar gemaakt en versperd, bruggen ver nield, enz. Hunne versterkingen (bentengs) worden opgeworpen op moeielijk te genaken punten, welke rechts en links leunen aan natuurlijke terreinhindernissen. Nu eens treft men de bentengs aan in bos- schen, dan weder beheerschen zij den toegang van een bergpas, den weg door een ravijn of den overtocht eener rivier; hier ligt de ben- teng op eene hoogte, daar in het midden van een moeras. De borstweringen zijn van hout, aarde of steen en behalve van schietgaten voor kanons en lilla's ook nog voorzien van eene menigte bamboezen kokers om er met geweren doorheen te vuren. De ver dedigers blijven derhalve zelve gedekt. Meestal ligt voor de borst wering eene diepe droge of natte gracht, wier bodem en steile taluds als mede de borstweringen zelve, met dichte heggen, meestal van doornplanten, beplant zijn. Om zich tegen worpvuur te beveiligen, maken zij stevige afdaken waarachter, in de versterking, gaten zijn gegraven met water ge vuld, en dienende om de granaten op te vangen, die van de af daken rollen. Wij geven hieronder eenige voorbeelden van versterkingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 576