51 Nu de pogingen om de gewone kazernehouden voor den veiligheids dienst op patrouille te bezigen weinig resultaat hadden opgeleverd werd de beproeving van deze soort als patrouillehond te Atjeh niet voortgezet maar werd zij meer speciaal als waakhond beproefd, waarvoor het vooruitzicht meer belovend was. Daartoe werden de volgende maatregelen genomen, die hier, als ook elders wellicht van nut kunnende zijn, worden vermeld „Op eiken post zal voortaan, naarmate van het aantal beschikbare honden en hetgeen deze te beloven geven, op een geschikt punt, dan wel op 2 of meer van die punten, ter hoogte van de kruin der palissadeering of een weinig daarboven verheven, een eenvoudig plate-forme zijn aangebracht, om tot ligplaats voor een hond te dienen, zoodanig dat de gemeenschap over het banket niet bemoeilijkt en de stormvrijheid niet verminderd wordt. „Eiken avond wordt, zoodra de poort gesloten is, een bepaalde hond op zoodanig plate-forme, waarboven c. q. een klein afdak, vastgelegd aan eene ketting van zoodanige lengte, dat hij niet op het banket en den beganen grond kan komen. „Zoodra de hond op deze plaats is wordt hem een stukje vleesch of andere versnapering verstrekt. „Is het wijders vooral in het begin noodig hem zoo mogelijk in den loop van den nacht door eene voorbijtrekkende aflossing of een nabij geplaatste schildwacht het een of ander te verstrekken, hij behoort in elk geval beloond te worden, indien zich iets ongewoons buiten de palissadeering beweegt of ophoudt en de hond naar aan leiding daarvan bromt of aanslaat. „Het kan een punt van overweging uitmaken den hond tijdelijk van het plate-forme af te nemen, bij gelegenheid, dat tot het opsteken of uitdooven der lantaarns dan wel om andere redenen personeel wordt uitgelaten, zoodat het dier gewoon wordt, in normale omstan digheden, buiten de palissadeering alles rustig en nimmer iemand in de nabijheid van den post te zien. „Op het tijdstip, dat 's morgens vroeg de poort geopend wordt, behoort de hond te worden afgelaten en kan hij met de veldont- dekking meegaan. „Wordt het vorenstaande dagelijks in practijk gebracht en vooral

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 57