574 waren daarachter smoorkuilen gegraven, die vol water en modder stonden en waarin alzoo de nedervallende granaten gesmoord weiden- De bedekking der blindeering was naar achteren hellende aangebracht en kwam aan den voorkant 0,25 M. boven de kruin van den wal uic, waardoor men van uit de blindeering over den wal vuren kon. Yerder waren hier en daar in den wal groote bamboezen kokers gelegd, waardoor men geweervuur op sommige belangrijke approches kon brengen. De hoofdingang der versterking werd gevormd door eene met sessak bekleede opening in den wal, ongeveer 1 M. breed, van boven behoorlijk met grond op sessak geblindeerd en van achteren afge sloten door eene 1,75 M. hooge travers, bestaande uit drie kolossale op elkander gestapelde steenen, gesteund door zware palissaden. De ingang werd van voren beschermd door een tamboer van zware aaneen gesloten palissaden, 0,75 M. diep in den grond ingegraven en onderling stevig verbonden. Met voorbedachten rade maakten de verdedigers gemakkelijke toe gangen naar de sterkste punten, teneinde den aanvaller te verleiden hierop den storm te beproeven. Maar al te dikwijls slaagde deze list en moesten wij met groot verlies aftrekken na eene ondernomen bestorming. Versterkingen der Battaks. De hoeta's der Battaks zijn omringd door hooge steenen wallen, ondoordringbaar voor granaatvuur. Deze muren worden niet met kalk of cement gemetseld, doch de steenen zijn zoo goed in verband gelegd, dat de hechtheid niet achterstaat bij het beste metselwerk. De poorten zijn opgezet met groote steenblokken, waarvan sommige een kubieke meter inhoud hebben, en zijn hiermede eveneens overdekt. Tot berging van munitie en van rijst en andere levensmiddelen worden nissen in de muren uitgespaard, die door steenen gesloten worden. In de verte kan men veelal niet zien, dat deze wallen uit steen bestaan en zou men in de meening verkeeren, dat men aarden borst weringen voor zich had. Dit komt omdat bij de meeste versterkin gen op den wal eene soort klimop geplant wordt, lait lait genaamd, welke zulke groeikracht bezit, dat zij den geheelen muur bedekt. De plant is voorzien van scherpe dorens en doet als hindernis even veel dienst als de bamboedoerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 580