575 Versterkingen op Atjeh. De Atjehsche bentengs zijn vier- of vijfzijdige redouten met aar den, houten of steenen omwalling, omringd door vele versperrin gen. De bedieningsmanachappen der stukken hebben granaatvrije hutten, terwijl hiernaast kuilen zijn gegraven, waarin na het afgeven van het schot vuurmond en affuit rollen. In die ingravingen wordt de lilla weder geladen en op oogenblikken, waarin de manschappen zich veilig wanen, uit den kuil gehaald en achter de borstwering in batterij gesteld op eene andere plaats dan de vorige maal. In het begin wist men niet, waaraan het toe te schrijven was, dat ons geschut zoo weinig uitwerking had, maar weldra was het raadsel opgelost. De Atjehsche vijand heeft in den strijd tegen onze troepen geleerd zijne versterkingen zoo geducht te maken, dat zij niet te verbeteren zijn. Door het rooven van duizenden meters telefoondraad komt hij in het bezit van ijzerdraad, waarvan hij partij trekt om uitmuntende versper ringen en afsluitingen in het leven te roepen. Ook spoorstaven en ander spoorwegmaterieel weet hij tot allerlei doeleinden aan te wenden. Behalve de bentengs versterken de Inlandsche vijanden hunne kratons en missigits en verdedigen deze met groote dapperheid en ware doodsverachting. Tevens dienen deze versterkingen tot reduits van versterkte liniën. In de kratons bevinden zich de woningen der vorsten, meestal op punten voor uitmuntende verdediging geschikt. De kratons zijn door een ringmuur van aanzienlijke hoogte en dikte van het omliggend terrein gescheiden, terwijl de muur zelve tot eene hardnekkige ver dediging is ingericht. Binnen den ringmuur vindt men openbare gebou wen, huizen, vijvers, tempels, pleinen, enz. De laatsten zijn van elkaar gescheiden door muren van 3 a 4 M. hoog; de gemeenschap bestaat uit deurtjes, waar slechts één man te gelijk kan doorgaan. In het voorterrein bevinden zich weder allerlei hindernissen en beletselen. Missigits of bedehuizen zijn gebouwen van 1030 M. zijde, omgeven door een vrij hoogen muur, met een plein er voor. Het voorliggend terrein en ook de toegangen zijn ontoegankelijk gemaakt. In de kratons en de missigits liggen dikwijls de brandpunten van den oorlog en dit zijn dan ook in den regel onze voornaamste operatie-objecten

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 581