580 trekken verhinderd worden door sterke bentengs, opgeworpen op de steile rotswanden, welke het dal insloten. Ten noorden gedoogde het moerassig terrein, afgewisseld door sawah's, niet, dat men Bondjol kon naderen, welke plaats nog aan die zijde beschermd werd door versterkte kampongs o. a. Djamba en Kota, alwaar onze troepen na mislukte bestorming vele verliezen leden. Ten westen werd Bondjol beheerscht door hoogten, waarop de Padries ontelbare verschansingen hadden opgeworpen, welke onbe reikbaar waren, daar diepe ravijnen hen van onze legerplaats scheidden; vooral was aan. deze zijde de kampong Padang Boeboe zwaar ver sterkt. Nadat zware batterijen waren opgeworpen en bewapend en bres was geschoten, gelukte het eindelijk onzen troepen na een hardnek- kigen strijd deze kampong stormenderhand te nemen. Oost- en zuidoostwaarts was Bondjol geleund aan een heuvel, Boekit Tjerdadi genoemd, die nagenoeg loodrechte hellingen had, haar geheel beheerschté en door eene beek er van gescheiden was. De heuvel was zwaar versterkt. Doordat men bij eene verkenning toevallig een bruikbaar voetpad vond, gelukte het ons na eene bestor ming meester te worden van eene verschansing en nadat wij ons aldaar versterkt hadden, werden wij door verrassing meester van de overige. Twee en een half jaar duurde de strijd om deze linie. Toewankoe Imam leidde zelf de verdediging en de bevolking streed met de overtuiging, dat Bondjol onneembaar was. Versterkte linie bij Bleling (Bali). In 1846 hadden de Baliërs eene versterkte linie aangelegd om kampong Bleling van de zeezijde te verdedigen. De linie bestond uit twee batterijen en een retranchement. De borstweringen bestonden uit twee rijen boomstammen, de tusschenruimten aangevuld met steenen en aan elkander door bamboezen verbonden. In de palisaden waren schietgaten aangebracht voor vijftig vuurmonden. De epaulementen waren 1^ a 3 M. dik en 6 a 7 M. hoog. Versterkte linie bij Djagaraga (Bali). Het terrein ten zuiden van kampong Sangsit tot aan de werken voor de kampong Djagaraga was zeer heuvelachtig en doorsneden door vele ravijnen, die den marsch voor groote troepenafdeeliugen onmogelijk maakten. Slechts een enkele weg voerde door dit terrein naar Djagaraga,

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 586