52 - daarbij zorg gedragen, dat den hond, zoodra hij op het plate-forme komt, steeds eene versnapering te beurt valt, dan zal de ondervinding leeren, of hij wellicht na eenige weken reeds niet zich zelf op het bepaalde tijdstip aanmeldt, alsmede of het vastleggen aan eene ketting noodig blijft en het dier niet zonder dit hulpmiddel den nacht rustig op zijn plaats doorbrengt. »Om zich van de waakzaamheid te overtuigen, behoort nu en dan, indien daartegen om de een ot andere reden geen bezwaren zijn, een dwangarbeider, bij voorkeur in A.tjehsche kleederdracht, te worden uit gelaten, die zich, met inachtneming van de meeste stilte, in de nabijheid van den hond begeeft en daar door de hindernissen tracht te komen. „Slaat de hond in verband hiermede aart, dan wordt hij beloond en de veroordeelde keert terug. „In het andere geval zal terwijl men binnen op een afstand blijft en den schijn houdt niets van de beweging te ontwaren de ban neling, tot de palissadeering doorgedrongen, over de kruin langs een vooraf uitgehangen touw of ander hulpmiddel naar binnen komen, waarna hij op den hond toetreedt en hem eene flinke kastijding met eene karwats toedienteindelijk keert hij langs denzelfden weg terug, waarover hij gekomen is, een en ander met het doel om het dier zoover te brengen, dat het in ieder, die van buiten komt, van zijn ligplaats een natuurlijken vijand leert zien. „Voor het bezit van eiken geschikten waakhond, tot een maximum van 2 per post, zal eene premie van f 10 worden uitgekeerd, onder voorwaarde dat zoodanige hond daarna voor goed op den post zal blijven en eiken nacht zijn plaats betrekt." De in deze richting met waakhonden genomen proeven gayen vrij goede resultaten. De rapporten, eenigen tijd later over den uitslag uitgebracht, vermeldden o. m. het volgende. Te Landjamoe waren twee honden, die voldoende de nadering van personen signaleerden en, bij de minste beweging in de ijzerdraad versperring, aansloegen. Te Ketapan Doewa waren er eveneens twee, die nadering van personen van buiten de versterking door brommen (niet door blaffen) te kennen gaveneerst bromden zij ook tegen de aflossingen langs het banket, doch later bepaalden zij hunne aandacht alleen tot hetgeen buiten voorviel. o

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 58