- 598 teryen, legioenen en barissans) of voorhanden in de wapenmagazijnen en 15859 stuks opgelegd als reserve-voorraad. In de drie militaire afdeelingen van Java waren in gebruik en in reserve 31423, in Atjeh 5014 en in de overige militaire commandementen 12814 stuks. Met de wijziging der vizierinrichting werd in 1888 voortgegaan. Voor zooveel de geweren van het leger betreft, kwam men daar mede vóór het einde des jaars gereed. De in 't vorig verslag vermelde beproeving in Indië van getrokken stalen achterlaadmortieren van 7,5 cM., geleverd door de firma Krupp te Essen, heeft geleid tot eene bestelling van 36 stuks met toebe- hooren, die nog in dit jaar in Indië kunnen worden ontvangen. Bedoelde geschutsoort is bestemd om de verouderde bronzen Coe- hoornmortieren te vervangen. Door het gereed komen in 1888 van de opstelling der daartoe uit Duitschland ontboden machinerieën bestaat thans ook in Indië (bij den buskruitmolen te Ngawi) de gelegenheid tot vervaardiging van voor het achterlaadgeschut benoodigd kiezelkruit. Kleeding en uitrusting. De rapporten der korpscommandanten over de in beproeving ge geven kleeding zijn in handen gesteld van eene speciale commissie. Den Gouverneur-Generaal is het denkbeeld in overweging gegeven op een of meer kleine posten eene proef te doen nemen met ver strekking van schoeisel en sokken aan Inlanders en van sokken aan Amboineezen. Algemeene gezondheidstoestand en ziekenverpleging. Aan malariaziekten leden in 1883 veel minder militairen dan vroe ger. Aan syphilis en venerische ziekten waren ook minder lijders te constateeren, in 1888 nl. 32, 4 pet. van de legersterkte, tegen 37,2 pet. in 1887. In verschillende garnizoenen kwamen choleragevallen voor, het totaal aantal der aangetasten was 335, waarvan overleden 194. Over de berri-berri gedurende 1888 geeft het Kol, Yerslag uit voerige statistieken, waaruit blijkt dat die ziekte wel minder hevig

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 604