601 vreden, echter zonder gunstigen uitslag, was overgegaan, bestond in de toediening van zeker bronwater van Keeling (Kokos-eilanden). In 't laatst van 1888 werd besloten nogmaals dit weinig kostbare middel te beproeven, waartoe aan den eigenaar der Kokos-eilanden eene bestelling van bedoeld bronwater werd gedaan. Het is echter, bij zorgvuldige waarneming bij een 6-tal berri-berri-lijders te Welte vreden, gebleken geenerlei specifieke of genezende werking uit te oefenen. Heeft de Regeering zich in haar streven om, door de sa menroeping in Augustus 1888 van eene staatscommissie van geneeskundigen en militairen, over het vraagstuk der berri-berri nieuw of meer licht te doen opgaan, teleurgesteld gezien, naardien de groote meerderheid der commissie geweigerd heeft haar nauwelijks begonnen arbeid voort te zetten, toen tegen een harer leden, tevens secretaris der commissie, van buiten af een voor dezen beleedigend geschrift was ingekomen, weldra hoopt het Indisch Bestuur kennis te kunnen nemen van de bijzondere inzichten van een tot het korps militaire geneesheeren in Indië behoorenden deskundige (den officier van gezondheid 1ste klasse F. J. M. Fiebig), wien op zijn, ook door den chef van den geneeskundigen dienst ondersteund, verzoek reeds van 4 September 1888 af de gelegenheid is gegeven zich, met behoud van inkomsten, aan allen actieven dienst te onttrek ken, ten einde zich geheel te kunnen wijden aan de uitwerking zijner studiën omtrent de berri-berri, welke hem, volgens zijn beweren, eene nog niet door anderen aan de hand gedane rationeele therapie der ziekte zouden hebben doen kennen. Daar met de aanschaffing van een eigen ziekentransportschip volgens eene in het najaar van 1888 van het Indisch Bestuur ont vangen opgave, eene uitgaaf van f 937,000 zou gemoeid zijn, en bovendien, blijkens de daarover tusschen het departement van oorlog en dat der marine gevoerde briefwisseling, aan de exploitatie geen geringe moelijkheden zouden verbonden zijn, is van die aanschaffing afgezien. Schietoefeningen. Twee maatregelen zijn te vermelden. Vooreerst de tegen

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 607