54 Deze proeven hadden dus alle tot goede resultaten geleid. Over 't algemeen werd omtrent de in de versterkingen op een plate-forme vastgelegde honden gerapporteerd, dat zij spoedig aan hun verblijf en aan hunne nachtelijke functie gewendende schildwacht was met zijn nieuw gezelschap zeer ingenomen. Wanneer slechts gezorgd werd dat de hond overdag niet te veel werd vermoeid en 's avonds niet overvoed in zijn hok werd gebracht, kon men zich van goede waakzaamheid overtuigd houden. Met het oog op de verkregen resultaten werd met de aangewende methode voortgegaan en is thans het streven te Atjeh op eiken post steeds zooveel mogelijk een tweetal goede waakhonden te bezitten. Beantwoordden dus de proeven met waakhonden te Atjeh aan de verwachtingen, met de veel moeielijker africhting van patrouillehon den was dit niet het geval. Een officier die veel aan jagen had gedaan en verstand had van hondendressuur de le luitenant der Infanterie J. W. van den Bergh werd met het nemen van proeven in die richting belast. De van Sumatra's Westkust gekomen honden werden te zijner beschikking gesteld. Zijn rapport was echter niet gunstig. Het volgende netoen wij daaruit over „Aanvankelijk werd begonnen met 2 honden, die volgens be weren van de eigenaars goede speurhonden zouden zijn. Deze ble ken echter niet aan de verwachting te voldoen, waarop besloten werd uit de Padangsche Bovenlanden honden te laten komen, die door hunne eigenaren bij de varkensjacht gebruikt werden en als zoodanig beter gewend waren het terrein te doorzoeken en tegen vermoeienis bestand waren. Het africhten werd nu hervat met 4 zulke honden. „Als instructeur was aangewezen een Europeesch fuselier, vroeger Duitsch houtvester, die als zoodanig veel met honden had omgegaan. „In hoofdzaak werd begonnen de honden af te richten om dienst te doen bij de doorzoekingspatrouilles van den marschveiligheidsdienst. „Nadat zij behoorlijk onder appel gebracht waren, en hen geleerd was op commando naar het een of ander terreinvoorwerp heen te snellen, dat in de werkelijkheid een vijandelijken troep zou kunnen verbergen, werden ze zoogenaamd op den man afgericht. Dit ge schiedde door middel van een leeren pop, welke in Atjehsche klee-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 60