NIEUWIGHEDEN OP HET GEBIED VAN DRAAG BARE YUURWAPfNEN. Het warm worden van den loop na een betrekkelijk klein aantal schoten, heeft den dringenden eisch doen ontstaan tot voorziening in de behoefte aan een middel om den soldaat de behandeling van zijn geweer mogelijk te doen blijven. Vooral bij klein kaliber geweren, waar de trekken een kleinen spoed hebben ongeveer het van ons Beaumont geweer spreekt deze eisch zeer sterk. Om een denkbeeld te geven van den toene- menden warmtegraad van den loop, zij hier vermeld, dat bij in 1888 in Zwitserland genomen proeven gevonden werd: Temperatuur vóór het le schot 2° C. Het proefgeweer had een kaliber van 7,15 mM. Bekend is dat een der nieuwste Maxim-vuurmonden omgeven is door een mantel en de ruimte tusschen dezen mantel en den loop gevuld is met water. Dit water kookt bij het vuren binnen 1 minuut. Na te vergeefs te hebben beproefd het hanteeren van het geweer mogelijk te maken door het ladehout om den geheelen loop te doen sluiten ter plaatse waar de linker hand bij het vuren geplaatst moet worden, heeft men in Oostenrijk een deldap ingevoerd, bestaande uit een dik stuk zeildoek gevoerd met vilt, welke vóór het vizier om den loop wordt gewikkeld. In hoeverre deze deklappen voldoen is nog niet bekend. Door de wapenfabrikanten Mieg te Leipzig en Bischoff te Berlijn wordt thans een ander middel voorgesteld, dat goede uitkomsten schijnt te hebben opgeleverd. na het 50e 100® 150° 200° 74° C. 165,2° P. 120° C. 248° F. 156° C. 312,08 F. 170° C. 338° F.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 611