616 De Congosoldaat kent de Belgische recrutenschool, de tirailleur- school en de voornaamte bewegingen uit de compagnieschool. Hij is bekend met de verschillende formatieveranderingen, met de ont wikkeling tot het gevecht, het verspreiden en verzamelen der tirailleurs. Salvo s worden goed afgegeven, terwijl de oefening in het schijf schieten goede vruchten draagt. De Bangalas blijken zelfs zoo bruikbaar te zijn, dat door hen al de schietoefeningen geregeld worden doorloopen. De commando's worden in het Pransch gegeven, bij het appel roept ieder neger bij het hooren van zijn naam „Present." De militaire etablissementen van Boma liggen op de westelijke helling van het ten N. der stad gelegen plateau aan de kleine Kro- kodillenrivier. Van af het exercitieterrein, gelegen achter de saluut- batterij tot aan de gevangenis, welke links van het hospitaal staat is door den bevelhebber een 10 M. breede boulevard, beplant met mangaboomen, aangelegd. Aan de linkerzijde van dezen boulevard bevinden zich de militaire gebouwen: logies voor onderofficieren, magazijnen voor kleeding, wapens en uitrusting, werktuigen, en levensmiddelen, de bureaux, de werkplaatsen en het kruitmagazijn. In de magazijn zijn steeds in goeden toestand opgelegd 700 a 800 karabijnen, leergoed, uitrusting, alsmede een voorraad oudere geweren waarmede de recruten worden geoefend. Lager aan den voet van het plateau, in de nabijheid van de rivier, liggen 14 groote barakken voor huisvesting van de Haoussa en Bangala soldaten. Voor de Zanzibariten zijn twee nieuwe barakken in aanbouw. Een klein Decauville-spoor verbindt de stad Boma met de militaire etablissementen. De dagelijksche dienst van de troepen is geregeld als volgtom 5|- uur 's morgens kondigt een kanonschot het uur der reveille aan. Spoedig daarna is het geheele kamp in beweging, de soldaten was- schen en kleeden zich, terwijl de Mohamedaansche Zanzibariten hun morgengebed verrichten. Daarop begeven de manschappen zich aan den arbeid, de recruten exerceeren of schieten naar de schijf. Een tweede kanonschot om 12 uur 's middags is het teeken om te rusten. Om 2 uur begint het werk op nieuw. Om 6 uur 's avonds is het appel, inspectie over kleeding en wapens en wordt gedefileerd

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 622