618 den 24 April had luitenant van Kerckhove, commandant van het sta tion Bangala, het initiatief genomen om zich naar Tippo Tip te be geven, waarbij hij in het kamp te Yambouija majoor Barttelot ont moette. Hij scheepte zich daar in en kwam den 18 Mei met ma joor Barttelot te Stanley-Falls aan. De 12en Mei verliet de expeditie van den kapitein van Gele Bangala. Beide expeditien ontmoetten elkander den 4en Juni, terwijl van Gele den 15en Juni zonder slag of stoot Stanley-Falls weder bezette, waar hij door Tippo Tip werd ontvangen die hem de drie Kruppkanonnen weder uitleverde waarmede vroeger het station bewapend was geweest. Luitenant Hancuse werd aangewezen hier als agent op te treden terwijl Tippo-Tip naar zijn gewone verblijf terugkeerde. 4. De verkenning van de Oubangi door den kapitein van Gele. Door den hoofdredacteur van het tijdschrift „Le mouvement gé- ographique" was beweerd dat de Oubangi, een zijrivier van de Congo, de verlenging was -van de Quellé eene rivier, die evenwijdig aan de Congo op 4°. N. B. loopt. De expeditie van van Gele had ten doel de waarde van deze hypothese' te onderzoeken. Yan uit het station Equator vertrok de expeditie aan boord van het stoomschip „Eu avant", kapitein Schönberg, sterk behalve den commandant, 1 luitenant, 1 werktuigkundig ingenieur, 17 Haoussa- en Zanzibar-soldaten en 24 inboorlingen uit het station Equator. De onderneming gelukte. De stoomer voer de zijrivier met groote moeilijkheden op tot aan IJakoma, gelegen op 21°55' N. B. Hier moest een gevecht worden geleverd, waarbij de inboorlingen groote verliezen leden terwijl er van de expeditie 2 man gedood werden. Het verzet werd hierna gestaakt. Het is bewezen dat de beweering van den redacteur juist was, nl. dat de Quellé de bovenstroom is van de Oubangi. Deze wetenschap is van grooten invloed op de grenzen van den Congo-staat, daar deze bestaat uit het geheele stroomgebied van deze rivier. Afgescheiden van deze vier militaire expeditien werd eene weten schappelijke georganiseerd ter voorbereiding van den aanleg van een spoor van het station Mahadi naar Stanley-Pool. Ook deze expeditie slaagde naar wensch. G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 624