Gewennen van de troepen aan het vuur. De bekende Russische luitenant-generaal M. Dragomirow, wiens ge schriften ook buiten Rusland grooten opgang maakten, heeft reeds vroeger het licht doen zien een „Leidraad tot de voorbereiding der Russische troe pen voor het gevecht", een in zeer praetische richting samengesteld werk, dat blijkens rondgezonden inteekenlijsten eerstdaags ook, voor onze Indi sche toestanden toepasselijk gemaakt, in 't Nederlandsch zal verschijnen. Bjj het doorbladeren van de Duitsche vertaling der laatste uitgave van dit werk viel ons oog bijzonder op een zeer kort hoofdstukje aan het slot van de 3de aflevering, getiteld: Feuer-Gewohnung. De generaal zegt daarin niet minder dan het volgende: „De individueele oefening om den troep aan het vuur te gewennen be staat daarin, dat men elk man afzonderlijk vóór de schijf plaatst en door een bedaard en uitmuntend schutter, op 50 pas afstand, opgelegd, drie a vier schoten in die schijf laat doen, rechts en links van den daarvóór staanden persoon. „Deze oefening moet zoo worden ingericht, dat zij het karakter draagt van eene uitspanning niet van een gedwongen dienst. „Om de infanterie en de cavalerie aan het artillerievuur te gewennen, doet men deze wapens exercitiën houden op dat gedeelte der onbestreken ruimte tusschen eene vurende batterij en de schijf, waarboven de projec tielen op geheel onschadelijke hoogte over de hoofden hoen vliegen. „Tot het gewennen der artillerie aan het vijandelijk geschutvuur worden twee rijen schijven, evenwijdig aan elkaar en op 4 wersten (1) afstand van elkander verwijderd opgesteld. De batterijen, in twee partijen ver deeld, rijden tusschen die schijven op, komen elk op 3 werst van een dier schijvengroepen in batterij en openen het vuur. De batterijen zelve staan dus nog op 2 werst afstand van elkaar en elk hunner kan zonder gevaar eene tweede batterij stelling, op J- werst voorwaarts van de eerste, innemen. (1) 1 werst 1067 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 627