56 remboe vindt men Atjehers met het een of ander bezig. Trouwens het africhten werd door hen met leede oogen aangezien. „Nog andere omstandigheden in Indië hebben invloed, dat de resultaten nooit zoo gunstig zullen zijn als in Europa. „Om te beginnen met de keuze der honden, heeft men in Europa bepaalde rassoorten, die uitmunten door intelligentie, kracht enz:, zooals b. v. de Pommersche wolfshond, die in het Duitsche leger gebruikt wordt. In Indië heeft men om zoo te zeggen geen bepaalde rassoorten, die aan dit doel beantwoorden, en zou men honden uit Europa willen laten komen, menigvuldige proeven die jagers op Java genomen hebben, hebben bewezen dat de honden reuk, stem en haren verliezen. „Het moeielijk te dóorloopeu terrein en de soms hevige hitte zijn ook geene geringe factoren en komt daar nu bij, dat, zooals op sommige terreinen op Atjeh, in den drogen tijd geen droppel water te vinden is, dan duurt het niet lang of de honden zijn niet meer te bewegen iets uit te voeren. Evenals in Europa de jachthonden hebben zij in zulke droge terreinen geen lucht, terwijl in den regentijd, als de alang-alang doornat ishet water in de neusgaten dringt, waardoor het ruiken belet en de honden dan zoogenaamd op het gezicht gaan werken, hetgeen bij het zoeken van hinderlagen verkeerd is. „Het gevolg van de hierbovengenoemde bezwaren is, dat ook met de Padangsche houden de proefneming is gestaakt, ten minste wat betreft ze af te richten voor den marschveiligheidsdienst en zijn zij naar de posten gezonden om de proef voort te zetten als waakhond. Als zoodanig waren zij op stal in den kraton uitstekend. Bij het minste ongewone geluid sloegen zij flink aan en waren bijna niet te houden, zoodra hun de ledepop met Atjehsche kleederdracht werd vertoond. „Op de posten zullen de honden natuurlijk hoofdzakelijk des nachts in functie zijn. Aldaar zien de honden om zoo te zeggen geen Atjehers, zoodat het hoofdbezwaar, hierboven genoemd, gedeeltelijk komt te vervallen. Wat de andere voordeelen betreft, die men in Europa van de honden hoopt te trekken, zooals het overbrengen van berichten, het brengen van munitie in de voorste linie enz., geloof ik dat in Indië, ten minste tegen een Inlandschen vijand, deze van

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 62