623 en hen ten strijde hebben mogen voeren en allen, die ik mocht ontmoe ten, spraken met waardeering van den blanda hitam. 't Ras sterft even wel uit. Zoo ik mij niet vergis telt het le bataljon nog slechts 1 sectie Afrikanen in zijne gelederen. Die vermindering van het aantal Afrikanen dagteekent van af het jaar, waarin onze bezittingen op de kust van Guinea aan Engeland werden afgestaan. Al zijn wij echter thans geen heer en meester meer in die streken, zoo is daarom voor ons de mogelijkheid niet uitgesloten om uit het Zwarte Continent krachten tot ons te trekken om de gedunde gelederen te versterken. Ten vorige jaren toch werden in de republiek Liberia door den luite nant Hamann van den Congo Staat negers aangeworven voor de troepen van laatstgenoemden staat. In zijne pogingen om het noodige contingent bijeen te krijgen werd hij gesteund door de agenten van de Ilollandsche factorijen, die zich in genoemde republiek bevinden. Kon nu het Nederlandsche Gouvernement van de regeering dier neger republiek de vergunning erlangen om in gindsche gewesten te werven, gelijk de Congo-Staat die vergunning blijkbaar reeds verkreeg, dan zouden de Hollanders, bestuurders der factorijen, hierbovengenoemd, en tal van gepasporteerde en gepensionneerde Afrikaansche militairen, van het N. I. leger die zich nabij de hoofdstad Monrovia hebben gevestigd, deze werving ten zeerste in de hand kunnen werken. Veha. Toenemende desertie in het Noord-Amerikaaansche leger. Het aantal deserteurs bij het leger der Unie wordt van jaar tot jaar grooter. Gedurende het budgetjaar, dat 80 Juni jl. eindigde, zijn van het ongeveer 22000 man sterke leger 2842 man gedeserteesd, d. i. 372 man meer dan het vorige jaar. Een dagbladreporter die zich als soldaat had laten aanwerven om de oorzaken van deze bedenkelijke desertie ver schijnselen op te sporen, bericht, dat vele manschappen wegloopen omdat zij door de onderofficieren erger behandeld worden dan vroeger de negers ten tijde der slavernij. De desertie bepaalt zich niet tot afzonderlijke personen, maar geschiedt ook troepsgewijze. Yan de compagnie artillerie op Davids-eiland in de haven van New-York deserteerde b. v. onlangs eene geheele sectie» sterk 28 man, te gelijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 631